Kortare del av Padjelanta

Eftersom vi endast har 7 vandringsdagar men är väldigt sugna på Padjelantaleden undrar jag om man kan gå en kortare variant av denna led. Vilken sträcka skulle det kunna vara? Efter att ha kollat runt lite här verkar det som den norra delen är att föredra, men hur tar man sig ifrån leden efter ca 7 dagars vandring norrifrån?

Hur lång tid tar det att gå från Sulitjelma via Sårjåsjaure och vidare norrut mot Ritsem?

Mvh, Mikael
 
Det går helikopter fran Stalo. Har för mig att den går två gånger om dagen, en gång mot Ritsem och en gång mot Kvikkjokk. Kostnad: 700-800kr senast jag kollade.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Från Kvikkjokk till Staloloukta kan du dansa fram på 7 dagar - fast då blir det helikopter tillbaka... Det tråkiga med den sträckan är dock 2 dagar i spenaten, som stockholmaren skulle säga.... Den 3:e dagen börjar fjällen på rikt' som norrlänningen skulle säga....

Höjderna vid Touttar är fina, men annars skulle jag valt norra halvan (som jag inte gått - men flugit)
 
Flyg ut till Staloluokta och gå tillbaka till Ritsem.

Lättgånget, förmodligen går du 20km/dag om du inte såsar alltför mycket...
 
Staloluokta till Ritsem tar 3 eller 4 dagar. Att fortsätta till Tarraluoppal ca 27 km tar ju max 2 dagar.

Ska du tälta rekommenderar jag dig att tälta mellan Arasluokta och Staloluokta, fantastisk vy över Virihaure.

/Ulf
 
Sulitjelma-Ritsem

För Sulitjelma-Ritsem kan 7 dagar räcka bra, men många rätt långa etapper blir det ju nog. Ta taxin upp till Ny Sulitjelma så sparar du en hel del. I slutet av juli var det lite vatten i glaciärbäckarna på norska sidan, läget kan ha ändrat efter det.

Andreas
 
Vi har gått hela, från Kvikkjokk till Ritsem. Skulle vilja slå ett slag för södra delen. Inte alls tokig, iaf om man är det minsta växt intresserad, det är mångfald som gäller! Många fina rariteter och även fina vyer. Skulle jag välja på en av sträckorna hade det blivit den södra.
Däremot tälta gärna, vi gjorde en stugtur det året, i fjol, och det var inget vidare med skicket på stugor och service överhuvudtaget i Laponia delen.
Mvh Birgit
 
Södra-gå gärna av leden och kolla.

Det finns ett par väldigt fina canyons i tarradalens början;en längs Vallebäcken mot Kaskaivo,en nära Bäcken.
Att gå upp och tälta ovanför Njunjesstugan mot det branta berget,Akkamfallet,Fiskekåtan av sten vid nedre Tarrasjön,all frodig växtlighet och blommor,området kring bron vid Tarraälvshyddan:allt är ju innan man alls börjar tala om "fjäll".
Många tycker ju "spenaten" är tråkig,men jag gillar att vara där.Sen är det ju väldigt fint mellan Tuoddar och Stalo.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips