Korsika, klättring

Tjena! Ska till Korsika för en veckas klättring. Tips om allt (boende, bästa klättring, bästa föraren, webadresser osv) mottages tacksamt!

/Bengan
 
Gjorde norra delen av GR20 för något år sedan. Fantastiskt fin rutt! Trots allt mera vandring än klättring, och har därför inga bra tips gällande klättringsrutter eller guider. Längs rutten fina klättringsmöjliheter, men kan finnas lika bra alternativ med kortare anmarsch annanstans.

Vi upplevde det relativt knepigt (och långsamt!) att använda lokaltransport på Korsika. Tåget funkar, så om du hittar ngn lämplig plats utmed linjen (kanske Corte?) så slipper du de klart sämre busslinjerna (typ en buss om dagen). Med bara en vecka tid, kan det vara värt att fundera på hyrbil... Mera tid till klättring om det inte tar någon dag att förflytta sej hit eller dit.

Vi bodde billigt i tält även i "städerna". Relativt central camping åtminstone i Calvi. Bergsbyarna väldigt fina.

Kan vara svårt att få tag på annan info än fransk. Sök på Grande Randonne eller GR20!
Njut av den vackra ön!

hälsn My
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Berätta!!!

Hej kan du inte berätta för mig hur det gick på Korsika. Åker själv dit i maj. Samlar info nu som en tok. Å det är ju lite bökigt.

Mvh
Martin
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips