Kommer Lundhags Syncro ersättas av annan modell?

Hej,

Jag har under något års tid sneglat på ett par Syncro High men ej slagit till. Var inne i lokala butiken och såg att de såldes ca 1500 kr billigare än tidigare, men de fanns ej i min storlek. Överhörde att säljaren förklarade för en annan kund att de skulle utgå och ersättas av en nyare modell till våren/sommaren 2014 då Lundhags haft lite problem med sulorna på Syncro-serien.

Fler som hört talas om detta? Om ja: vet någon om efterträdarmodellen kommer ha ungefär samma prisnivå som Syncro har nu? Det jag lurar på är ju om jag ska invänta denna nya känga eller slå till på Syncro tidigare.

Inser att detta kanske inte är något som så många har koll på men chansar och ställer frågan!
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Vet att lundhags sålde ut den förra modellen just före de släppte en ny färgsättning. Syncron är väl oförändrad sedan länge om jag inte minns fel, det de ändrade på syncron ändrade det på alla,. cellgummit och kappan där fram från räfflad till glatt yta. Skulle personligen pröva alla skor i hyllan innan jag sätter på mig ett par lundhags igen. Deras kvalité har börjat skikta ordentligt, har själv ett par syncro som jag fått skicka till Järpen några gånger. Kommer inte välja detta märke igen som det känsn nu. Möjligen Jörnkängan om det blir någon skalkänga, annars Gore-.tex.. =)
 
jag har modellen innan nuvarande modell, så den är inte oförändrad, i den senaste har dom ngt som kallas för poron, det har dom inte i min modell så den utvecklas fortfarande. Dessutom har dom släppt en "light" synchro så det verkar konstigt att den skulle upphöra, möjligtvis kanske uppgraderas. Har aldrig haft problem med sulan heller. Skulle köpa om den är billigare just nu, deras garanti är extremt bra.
 
Med tanke på deras kända problem med sulsläpp på sina kängor, måste de ju ha en bra och generös service. Det lustiga blir ju att deras problem leder till att folk hyllar deras garanti... utan att problemen verkar lösas.
 
Ett av problemen med sulorna är att limmet som användes tidigare inte längre är tillåtet. Enligt de uppgifter jag har så är det ett problem som flera andra tillverkare brottas med för tillfället.

Hur som så skall inte sulor lossna och speciellt inte på en kvalitetskänga i den prisklassen!
 
Jaha ? Har Lundhags problem med sulorna ? Jag som just beställde ett par Lundhags Park ^^

Har hållit på ett tag. Det goda i kråksången är att Lundhags är väldigt måna om konsumenterna och OM det uppstår problem är de snabba att reparera på garanti. Mina professional är tio år och sulorna är bytt en gång (slitage). Under höstens sista norgetur (den tredje denna höst) sprack en söm. Det är allt som hänt på tio år trots mycket hård användning (under flera år av den tiden har jag jobbat heltid med friluftsliv) och de lär hänga med ett bra tag ännu.
 
Problem med sulor på Lundhagskängor

Ett av problemen med sulorna är att limmet som användes tidigare inte längre är tillåtet. Enligt de uppgifter jag har så är det ett problem som flera andra tillverkare brottas med för tillfället.

Hur som så skall inte sulor lossna och speciellt inte på en kvalitetskänga i den prisklassen!

Då stämmer det som min kamrat Johan säger; "Det var inte bättre förr, det är sämre nu !"
 
Dock en klen tröst att servicen är bra om sulan släpper och förstör en semester.. Problemet verkar så stort (utifrån vad man läser på nätet) att det känns som ett risktagande att ge sig ut med deras produkter..

Någon som har uppfattning om hur vanligt problemet egentligen är?
 
jag har kört med mina proff mid sen 14okt använt dom varje dag i jobbet och på fritiden. tror inte man ska vara orolig att det går sönder för då kan man lika gärna stanna hemma. allt går ju sönder förr eller senare. jag tycker att om du vill ha dom beställ annars får du väl ringa och fråga varför dom säljs billigare. förmodligen är det bara butiken som har lockpriser. lycka till
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips