Köpa vilka våtstenar till knivslipning?

Tjena!

Jag har läst lite olika trådar om knivslipning här på Utsidan och blir inte riktigt klok. Jag behöver lite konkreta köptips :)

Jag tänkte köpa ett par slipstenar för att slipa mina olika knivar! Men jag blir inte klok på vad jag ska köpa. Jag vill kunna slipa mina olika knivar på frihand mot just våtstenar. Två stycken tror jag att jag klarar mig på... behöver inte kunna raka mig med dom :)

Mina knivar:

7 cm jägarkniv i kolstål, Helle.

12 cm jägarkniv i kolstål (Bladhårdhet HRC 59).
En Peltonen Sissipukko M95 (den första modellen tillverkad av
Fiskars 10470 med helt platt blad ner mot eggen, inte den nya modellen som har en annan bladkonfiguration)

Samt kockknivar.

hoppas få lite tips på vilka märken och vilken grovlek på stenarna jag borde köpa. Vilka som har bra priser etc. Behöver absolut inte vara det mest exklusiva märkena. Men kvalité och långsiktighet ska det ju va!

M.v.h

Gustav
 

Bilagor

  • IMG_8294.jpg
    IMG_8294.jpg
    46.4 KB · Visningar: 882

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Enklast att lyckas med ett brynsystem med vinkelhållare som t ex Landsky. Har du vågiga knivar du vill skärpa har de runda slipstenar med.

Att på ett stort bryne lära sig hålla vinkeln är hantverket. Alla tycks inte kunna har jag lärt mig av alla rundslipade knivar som ägarna kommer med och som får profilas om och brynas upp så att skärpan biter igen.

En vän till mig köpte en verkstads sats med stora fina diamantbrynen, men hålla vinkeln har han inte lärt sig än. Kostnaden var flera tusen.
Diamanter biter snabbt och är dyrast.

go tur
 
Jag tycker bäst om oljestenar. Slipar alla skärande handverktyg på dem, utom träverktyg som går snabbare och tillräckligt bra på tormeken. Norton gör nåt trevligt kitt med tre rätt stora arkansasstenar.

Sen tycker jag att en stor yta riktigt plattläder (sånt man har till seldon) fäst på en fast träyta (jag har satt det på en hyvlad stum lönnplanka) är mkt bättre strigel än köpevarianterna. Striglingen är minst lika viktig som bryningen. Tycker man det är svårt att hitta bra striglingspasta funkar ventilslippasta om man tar en fin. De flesta skomakarna i Northampton (stort skodistrikt) kör på ventilslippasta, de har vassare knivar än de flesta kan drömma om. Fast de striglar direkt på trä.
 
Jag tycker man behöver en grovkorning ca 400 gritt för att profilera om knivarna och sedan en på ca 800-1500 för slipning. Sen kanske 3000-6000 för det sista men inte ett måste. Stenarna måste hållas plana vilket man kan göra med diamantplatta. Skulle säga att det är lätt att få skapligt resultat men svårt att bli en mästare. Knivarna blir ju vassa även om man inte håller exakt vinkel men de får väl lite andra egenskaper. Jag tycker stenar är bra och roliga att använda.
 
Ett tips om var man kan finna finkornig stringlingspasta är via optikerna.
Läder är idag enklast finna via en sadelmakare.

go tur
 
Tack för feedbacken! Jag slog till på ett par keramiska våtstenar från Kasumi, som det var ett riktigt bra pris på. Betalade bara 1500kr.

Dubbelsidiga stenar på grit #240 & #1000 och den andra på #3000 & #8000
 

Bilagor

  • 935D45CF-2D0F-42C2-8878-FDFCB4EB09D6.jpg
    935D45CF-2D0F-42C2-8878-FDFCB4EB09D6.jpg
    44.9 KB · Visningar: 645

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips