Köpa ny MTB

Hej! får man väl säga vid första inlägget :)

Jag går i tankarna att köpa följande:

Felt Six 70 2013
Topeak Defender XC1 and XC11 29er Mudguard Set
Lezyne Micro Drive LED Light Pair 2013


Vad tror ni om den här sammansättningen? Jag kommer att nyttja hojen för att pendla till jobb men även spontana äventyr lite här och där.

Tack på förhand!
 
Lägg in frågan på happymtb.org så får du massor med svar. Ska du köra i skogen så vill du ha luftdämpare i alla fall, den du länkar till har fjäder så du är rätt låst vad gäller att justera den. Jag tycker personligen inte att det är det minsta kul att köra mountainbiken på asfalt till jobbet så jag tror att du är ute och far efter en dålig kompromiss.

PS. Jag vet att du kanske vill/måste kompromissa. Skulle hellre köra på en hybridcykel med smala nabbdäck, har själv en Scott Sportster 45 till jobbet (skulle valt bort dämpare helt med vad jag vet nu) och då fixar du grusväg och enklare stig även om det blir stötigt. MTB på asfalt blir bara trögrullat och tråkigt tycker jag. Har cykelpendlat till jobbet sen maj 2012, inkl. hela vintern och cyklar MTB på ledig tid så jag tycker att jag har lite koll. Har en 29" Scott Scale Elite, dämpare fram bara, för skogen.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Jo det vet jag.

Glömde säga det att jag byter däck till smalare slicks (1.75) när man ska köra i stan. Gjorde det på min gamla och det fungerade bra.

Jag har tittat på hybrider men dom kostar oftast nästan dubbelt så mycket och är mycket tyngre.
 
OK, men behöver du då dämpad gaffel som tillför ganska mycket vikt? Det är en sak jag ångrar med min hybrid *men* det var skönt på tvättbrädeväg i vintras under några veckor faktiskt men annars är det mest död vikt.
 
Tycker bara det känns dumt att inte köpa med dämpad, Det är väldigt trevligt när man ska köra på ojämna vägar och som du säger på tvättbräda :)
Tänker även skaffa dubbade vinterdäck.

Vill även nämna att den gaffeln kan man låsa.
 
Senast ändrad:
Jo det vet jag.

Glömde säga det att jag byter däck till smalare slicks (1.75) när man ska köra i stan. Gjorde det på min gamla och det fungerade bra.

Jag har tittat på hybrider men dom kostar oftast nästan dubbelt så mycket och är mycket tyngre.

Ska du köra i stan eller på asfalt, så funkar 1.4-1.5 tum breda slicks alldeles utmärkt. De flesta cross-countryfälgar är egentligen inte gjorda för bredare däck än så http://sheldonbrown.com/tire-sizing.html#width.
/Niklas
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.
Om Du inte redan har kollat på Wiggle så tipsar jag om det. De säljer ofta Felt cyklar till väldigt bra pris där.

// L
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.