Köpa kikare fågelskådning

Jag tänker mig en kikare med minst 10 gg förstoring och gissar lins på 42 mm är passande.
Hur mycket ska man lägga extra på märke och troligen kvalite men även lättare kikare?
Svaret hur långt är ett snöre är inte det jag vill ha.

 
Jag skulle välja 8x42. Men du kanske är stadigare på handen än vad jag är? Har själv en Focus Nature 8x42 ED som uppfyller mina krav. För under 3.000 kr bör du få en tillräckligt bra - BAK4-prismor, ED-glas, multicoating och vattentät/kvävgasfylld - kikare. Sedan kan du lägga det tiodubbla eller mer för marginella förbättringar. Det är ungefär som med Hi-Fi, dvs att man tenderar att leta "fel" för att motivera vanvettiga utgifter (men vad man gör av med sina pengar på må vara resandens ensak). Själv skulle jag istället lägga pengar på att komplettera med ett juste teleskop/tubkikare/spotting scope med ett bra stativ.

Kolla även monokulära kikare. Själv köpte jag nyligen en Hawke Endurance ED 8x42. Smidig och med mycket bra optik.
 
Senast ändrad:
680 g är väl rätt normal vikt för den storleken.
Närgräns 2.5 m känns som långt.
10 år garanti är ok men vissa har 30 år.
Men är den skön att hantera ?
Köpte nyligen en Vortex-tub och de har livstids garanti. Inga kvitton behövs. Står det Vortex på kikaren så fixar de den. Svårslaget. Tillbaka till Nikon-kikaren. Ja, mycket trevlig att hantera. Tydlig 3D-känsla. Ingen kromatisk abberation eller andra optiska brister, såvitt jag kan se. (Vortex-tuben ger mer av den varan, tyvärr.) Zeiss har väl någon kikare prismässigt i närheten av Nikon-kikaren som säkert är värd att jämföra med.
 
Jag har en liknande Nikon Monarch men 8x42. Föredrar 8 grs förstoring speciellt som jag ofta tittar på fåglar från kajak. Bra tubkikare med bra videohuvud och stativ hör till fågelskådandet är min uppfattning. Handkikaren är mkt tycke och smak. Har du glasögon?

Thure
 

Aktuellt

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!
Att överskatta sin förmåga att hålla stilla och innan inköp underskatta viktens betydelse, är enligt mitt förmenanmde ofta förekommande bland kikare spekulanter. Så tittade NATO länge innan de bestämde sig. Under 1 pound i vikt.
 
Håller med föregående talare, använder en liten Hensoldt 8x30 på toppfågeljakten.
Den är kanske inte den lättaste kikaren, men behändig i formatet och oöm.

Själv upplever jag som 8X förstoring är övre gränsen vid handhållen kikare.

Sen är det viktigare för mig att kikaren är smidig så den ofta kommer med ut, än att den har jättebra ljusinsläpp där den ligger kvar hemma eller i bilen.
 
Vikten är ett starkt argument för monokularkikare. Den Hawke 8x42 jag köpt väger exakt hälften (320 g) av vad motsvarande binokularmodell väger (och tar hälften så stor plats).
 
Binockulär handkikare upplever jag som stor fördel om jag försöker få in en flygande fågel i kikarens synfält. Intuitivt så riktar jag kikaren mkt rakare med användning av bägge ögonen.

Med tubkikare på stativ är det också en utmaning men funkar hyfsat med bra videohuvud. Jag har inte testat binockulär tubkikare.

Thure
 

Vad tror ni om denna. 15 ggr måste ge krav på stöd på något sätt men en tuff kikare.
 
Binockulär handkikare upplever jag som stor fördel om jag försöker få in en flygande fågel i kikarens synfält. Intuitivt så riktar jag kikaren mkt rakare med användning av bägge ögonen.

Med tubkikare på stativ är det också en utmaning men funkar hyfsat med bra videohuvud. Jag har inte testat binockulär tubkikare.

Thure
Det handlar nog mest om vana.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips