Köpa GPS

Hej!
Denna sida är verkligen fantastisk vad gäller tips för användningen av en GPS. Jag har inte kommit så långt att jag har en ännu. Var köper man enklast och billigast en Garmin 12 eller etrex summit? (Bor i Stockholm)

Peter
 
T ex här

Båttillbehörsaffärerna brukar ha G12. Några (någon? brukar annonsera regelbundet i dagstidningarna, och de har troligen rätt hyggliga priser.

Det går också att köpa via e-handel, bl a från Solsidan (www.soltek.se). Det kanske blir något dyrare, men de kan hjälpa till med uppgradering av den inbyggda programvaran om an inte kan göra det själv. (Det är inte svårt, men man måste ha tillgång till en specialkabel.)

Anders Lj
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Köp i Sverige

Garmin sålda i Sverige har 3 års garanti, i USA är garantin 1 år (tror jag), hur lång tid den är i Tyskland vet jag inte.

Min första GPS lade av efter 28 månader och den jag fick en ny i utbyte efter 4 dagar, med ny 3-års garanti. Den nya la av efter 16 månader och efter några veckor fick jag en ny på garantin, med ny 3-års garanti igen. Jag glad att jag köpt sin GPS i in ”riktig” affär, och inte från någon Internetfirma som saknar postadress och telefonnummer, eller på någon flygplats utomlands.

Om du jagar pris så kolla med Hjertmans i Sundsvall (butik, postorderkatalog och Internet hjertmans.se ), dom tar 1890 SEK för eTrex , och 1999 SEK för 12:an, kampanjpris just nu som konstigt nog är detsamma som ordinarie pris (skrivfel ?)

Med en DM kurs på 4.55 blir Globetrotter pris ca 1638 SEK + diverse avgifter, 252 SEK billagre än Hjertmans.

Per Brune
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips