Kniv till flytvästen

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Vad vill du använda kniven till som gör att du inte kan använda den flytande Moran? Eller bara knyta fast NSR:en i flytvästen?
 
Arbejdskniv 102mm bølgeskær orange 1446-FLOAT - Spara 37% https://share.google/Obk0U31HlTP87QU0l

Vilken slags paddling gör att du behöver en sån kniv?

Jag har inte hamnat i sådan situation trots livslångt kanotande.

Thure
I kajaken och på samma sätt har dykkniven aldrig kommit till skarp användning. Inte heller har jag räddats av säkerhetsbältet i bilen då jag inte krockat.

I kajak skulle man, precis som dykaren hamna i fisknäte eller liknande, synnerligen osannolikt men kan få tråkiga allvarliga konsekvenser om man inte kommer loss.

/Patrik
 
Låter osannolikt.

Någon som hört om en sådan situation?

För mkt utrustning blir lätt hindrande.

En cost/benefit analys kan vara vettig här.

Thure
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Ja ja visst är det häftigt att få bära kniv. Skämt.
Tror nog det är lite olika kultur om man har kniv eller ej.
Men visst har jag använt den och i livsuppehållande situationer som öppna konsevburkar och breda smör på mackan. Även vid reparationer några gånger.

Snöre vore väl ok men det får inte åka ut när kan inte ska ha kniven och morakniven skulle man kunna slipa om för att slippa spetsen som är en riskfaktor.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.