Knäproblem och fortsatt vandring.

Hej igen, jag inser att jag redan har en tråd uppe och hade väl helst undvikit att öppna en ny. Men har gått cirka 20 mil, efter 17 mil tog jag en paus i två dagar och sen när jag startade igen så började knät göra ont. Har sökt en del både på utsidan och Google, där de verkar prata om att det är minisken som tar (yttre sidan av knät). Där jag känner att jag inte riktigt får svar i andra trådar är huruvida man kan fortsätta gå trots knät, eller är det bara att lägga av.

Går det till exempel att vila i två dagar för att sen fortsätta med 40 mil, eller låter det idiotiskt? Alternativt att stödja knät för att sen fortsätta? Vill alltså väldigt gärna fortsätta med vandringen men det här med kroniska skador eller svullnader låter inte så trevligt. Svar så fort som möjligt vore trevligt, sitter och skriver på mobilen ute i naturen och står alltså inför mitt val just nu i stunden.
 
Var rädd om kroppen, och speciellt lederna. Jag hade inte utsatt knäet för den belastning som du beskriver om du får ont då skadan kan förvärras med risk för bestående men.
Min rekommendation är att du uppsöker en idrottsläkare/ortoped för bedömning innan du fortsätter turen.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Håller med Smux. Grymt tråkigt att behöva avbryta, men jag tror inte att vandringen blir särskilt kul om du fortsätter att ha ont samt att du lär ångra dig bittert på nästa tur ifall du får bestående men. Du kan ju alltid försöka vila men min okvalificerade gissning är att dina problem inte lär gå över på 2 dagar utan hjälp.
 
Hur Du än gör måste Du ju till civilisationen så glid in på närmsta VC och fråga. Finns ju bra stöd att dra på. Har Du ändå tänkt Dig en 60 mil vandring så har Du ju tid med en kort paus.

Lycka till!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips