klättring runt norrtälje???

men bouldering

Inte vad JAG vet, men inåt landet finns däremot åtskilliga block som passar för "bouldering". Vore det intressant?
/T
 
Solbacken eller vad det heter är det närmaste jag kan komma på, men det ligger förvisso utanför Åkersberga...
 
Solberga

SWE3171; sa:
Solbacken eller vad det heter är det närmaste jag kan komma på, men det ligger förvisso utanför Åkersberga...

Solberga menar du. Det ligger rätt fint vid en sjö, dock avsides, vid västra Skärgårdsstad (från Åkersberga är det åt Norrtäljehållet). Erbjuder 15 bb-leder (varav alla kanske inte pur unga) med mycket nypotential. Synd att klipporna inte är så höga bara =0/.
Solberga kommer förmodligen med i nästa Stockholmsförare.
 
Sandra,
Jo lederna hade gärna fått vara 3-4 gånger längre! Men kaminklättringen är ganska kul och klippan (som jag minns den) är av ovanligt bra kvalitet. Och så kan man ju bada oxå!
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Tror ej att det finns forare pa natet, men vagbeskrivning till klippan finns i Stockholmsforaren (1996), kolla under ovriga klippor i norra regionen.

\m
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.