Klättring i Lofoten

Jag instämmer

Det är naturligtvis därför, jag har med den där texten om att jag kan vara onödigt petig i början. Så det är bara bra att någon lyfter fram de delar som inte syns så tydligt i mitt inlägg.

Beträffande isolering så gäller fusket tyvärr också hållfasthet för bärande isolering under tex broar. Det är fortfarande vanligt att man uppger dubbelt så höga hållfasthetsvärden som man borde för att det skall vara jämförbart med andra material. Först om man börjar fråga och/eller begriper det kryptiska i det finstilta (exempelvis skillnaden mellan XPS-EN13164-T2-DLT(1)5-DLT(2)5-CS(10Y)300-CC(2/1,5/50)90-WD(V)3-WL(T)3-MU150-FT2 och XPS-EN13164-T2-DLT(1)5-DLT(2)5-CS(10Y)300-CC(3/2/50)90-WD(V)3-WL(T)3-MU150-FT2), så ser man skillnaden. Kunden får dock normalt bara höra att långtidslasten är 90 kPa i bägge fallen.....

Därmed (som sagt) innebär det INTE att RockEmpire är dåligt, bara att CE-märket inte är någon garanti för att det är lika bra som tex Black Diamond.
 
Re: Jag instämmer

Duracellkaninen; sa:
Därmed (som sagt) innebär det INTE att RockEmpire är dåligt, bara att CE-märket inte är någon garanti för att det är lika bra som tex Black Diamond.

Diskussionen om olika märkningsstandarder har vi haft här tidigare, CE, UIAA eller andra. I alla branscher är det möjligt att fuska. Jag tror däremot inte att RockEmpire hade vuxit så kraftigt som de har gjort om de hade fuskat sig fram. Allt för dålig kvalitet accepterar inte kunderna. Det handlar väl om ett visst mått av omdöme kring de grejer man köper. Själv har jag några Tjeckiska bankbultar med märkesnamnet Peztr (Petzl kopia). Jag skulle inte sätta mitt liv till dessa, men de var billiga nog för att fungera som övningsobjekt för teknikträning på marknivå.

Lycka till!
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips