Klättring i Europa?

Hej

Jag och en kompis tänkte åka runt i Europa med bil i sommar. Vi tänkte då passa på att klättra lite här och var. Jag undrar nu om någon har bra tips på fina klätterställen eller tips på var man kan hitta förare, gärna på nätet. Tips på ställen att bo (campa) mottages tacksamt.
 
places

I frankrike: fontainebleau, verdon, les calanques
Tyskland: Frankenjura

Glöm inte heller sverige och Norge. Det finns ju hur mycket som helst.
Man kan i stort sätt bo gratis, hör efter när ni är på plats.
 
varmt

jag hade nog stannat i norden eller möjligtvis stuckit till Sella el nåt annat relativt högt beläget ställe.

Fontan mfl ställen "går" ju inte att klättra på sommaren-alldeles för varmt!
 
El Chorro

El Chorro tycker jag är ett måste, det kan som sagts tidigare vara för varmt men iså fall kan man alltid svalka sig med ruskigt billig öl på den lokala puben/tågstationen
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips