klättring abisko/gränsen/narvik-området?

Hej!

Är det nån som vet om det finns någon klätterförare över is-, mix- och alpina klätterturer i abisko/riksgränsen/narvikområdet eller är det nån som har några tips på linjer att göra? Är relativt ny så letar efter turer på ganska basic nivå. Ska dit i slutet av april, om nån är i området över påsk och vill klättra får ni gärna säga till!
 
"Dancing on the devil's dancefloor" är en väldigt fin förare som rekommenderas varmt, men den innehåller bara sommarklättring, och ingen vinterklättring.

Du kan pröva att höra med Narviks Klätterklubb (http://www.narvikklatreklubb.com/) eller Kiruna Klätterklubb.

Slutet av april låter som att det kan börja bli för varmt för isklättring, fast det beror ju på hur vintern är. Skidsäsongen däremot, den är lång :)
 
Slutet av april låter som att det kan börja bli för varmt för isklättring

Jo tanken har slagit mig förstås, men ska vara där i tio dagar o tänkte försöka blanda in lite klättring mellan alla skidåken... ombyte förnöjer. borde ju finnas nord- och östväggar som fortfarande är fasta och fina. men som sagt det beror ju på
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.