Klätterprylar på nätet

http://www.needlesports.com/

Brukar slå ett slag för dem när jag kan, min favvoaffär just nu.
Har lite mer prylar än Bananfingret, men det lönar sig alltid att jämföra, priser kan skilja sig från grej till grej. Fraktkostnader å så skall också jämföras, men Nålsporten är också engelska, så ingen moms eller tull tillkommer.
Även de mkt hjälpsamma och snabba.
 

Aktuellt

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.
Något off-topic... Men jag var i Arco denna sommar, och priserna i butik där låg ofta under internet-priserna. Dessutom är det ju rätt trevligt att gå och botanisera när det ligger sju klätterbutiker på samma gata i en liten by med goda pizzor. Bara ett tips om ni har vägarna till Gardasjön nån gång!
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.