Kläppen - Helags - Sylarna - Helags - Kläppen

I sommar tänkte jag och en vän gå från Kläppen (ljungdalen) till Sylarna och tillbaka.
Något som gått denna tur och vet på ett ungefär hur lång tid det tar om man går "sakta" haha :)
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Håller med föregående talare, lägg till en dag och gå via Gåsen. Vill man inte avsluta Sylarna - Gåsen sträckan med uppförsbacken upp till Gåsenstugorna så kan man gå vidare nere i dalen, finns massor med fina tältplatser. Dock får man inte så fin utsikt från tältet, där nere i dalen.

Sen förespråkar jag att gå ut till Kläppen via Ljungan-skyddet (genom Holkendurrie), riktigt fin lättgången stig och man slipper Helags - Kläppen sträckan en extra gång. Finns en fin liten tältplats precis där bäcken rinner ut i Vargtjärnen strax norr om Ljungris. Ta sen bron över Ljungan, strax söder om Ljungris, och följ stigen på västra sidan för att slippa knata grusväg sista biten upp till kläppen.

Om du går via Helags ut så är det finare att starta (och avsluta) vid liften vid Torkilstöten (går även att parkera bil där) istället för Kläppen, då får man vyn mot Helags direkt (istället för att man vandrar halva sträckan nere i björkskogen).
 
Att börja vid Torkilstöten verkar trevligt :) det skall jag fundera över, även om man skulle gå ner över ljungan på tillbaka vägen! :)
Tack för alla bra tips.
 
Dalen där Kläppen ligger

ger fina vyer. På vintern gick jag via Himmelsrasta upp och vinterleden ned till Kläppen. Kan vara kul med lite omväxling t o r Helags. Sommarleden går i och för sig hela tiden söder om Kesusjön.

En annan liten detour är att ena vägen gå via Gåsån mellan Sylarna och Helags.

Kolla kartor på http://kso2.lantmateriet.se/

Thure
 
Finns

en bra app som heter resrobot. Den anger tåg och bussar till Ljungdalen om du skulle åka i morgon. Men det finns också direktbuss i varje fall till Funäsdalen.
Sök på Härjedalingen.

Thure
 
Hänger på denna tråd. Har tankar också vi, att gå Helags, Sylarna, Gåsen och helst med tre nätter och fyra dagar, vilket alltså bör vara överkomligt om jag tolkar era svar. Har ett par gånger endast gått till Helags, både från Torkilsstöten och via Kesudalen, men då stannat vid Helags och gått toppturen. Ungefär hur lång tid behöver man att gå de olika sträckorna i "motionstempo" med tältpackning skulle ni uppskatta? vilka fördelar/nackdelar finns att gå de olika riktingarna, dvs från Helags antingen via Gåsen eller Sylarna först?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips