Kebnekaise under Midsommarveckan

Hej!

Jag och några vänner ska upp till Kebnekaise under Midsommarveckan. Vi har inte varit uppe i svenska fjällen och vandrat förut och undrar om det är någon som har en bild av hur förutsättningarna kommer vara vid den tiden? Jag tänker framförallt på om snön är borta vid den tiden tillräckligt för att ta sig upp på toppen? Jag antar att vädret kan förändras väldigt tills dess, men kanske kan man redan nu se tendenser?

Sen undrar jag även hur sannolikheterna ser ut för att ta sig upp till toppen givet att snön är tillräckligt försvunnen. Då tänker jag mer på vind, dimma etc och hur många dagar man i snitt måste vänta för att komma upp? Är det så att man tar sig till fjällstationen och avvaktar rätt förutsättningar och gör dagsutflykter därifrån i väntan på att komma upp? Vi kommer totalt vara uppe i ca 7 dagar och vill gärna se mer av området än endast toppen så klart.

Tacksam för tips och tankar. Fråga gärna om det är något jag kan förtydliga.

// Filip
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Tack! Perfekt, såg inte dem tidigare.

Verkar som att åsikterna varierar från att "Välkomna hit och fira Midsommar med oss", "...det var inga problem..." till "det var bara att vända". Men jag antar att det är bäst att avvakta vädret och kolla läget när det närmar sig.

Är det ok att ta sig runt i området om man inte tar sig upp på de högre topparna? Eller är snön ett problem även där? Eller kanske vattenmassor generellt? Jag tänker ex på att vandra Nikkaloukta - Kebnekaise fjällstation - Vistas - Nikkaloukta.
 
Tack! Perfekt, såg inte dem tidigare.

Verkar som att åsikterna varierar från att "Välkomna hit och fira Midsommar med oss", "...det var inga problem..." till "det var bara att vända". Men jag antar att det är bäst att avvakta vädret och kolla läget när det närmar sig.

Är det ok att ta sig runt i området om man inte tar sig upp på de högre topparna? Eller är snön ett problem även där? Eller kanske vattenmassor generellt? Jag tänker ex på att vandra Nikkaloukta - Kebnekaise fjällstation - Vistas - Nikkaloukta.

I Vistasdalen går man över en utläggsbro. Den brukar komma på plats ngn gång i slutet av Juni. Bäst att kolla upp att den har lagts ut, annars kommer ni inte vidare i Vistas...

//J
 
Tänker du på VIstasvaggi då? Tanken är att gå upp söderifrån från Keb till Vistasvaggi och vika av öster/sydöst ner mot Nikkaloukta igen. Ser att det står "sommarbro" på en eller två broar som kan vara aktuella, antar att det är dem du tänker på? Vi tänker alltså inte gå västerut i Vistasvaggi upp mot Vistasstugan.
 
Se denna tråd om en tidig tur förra året. Allt är möjligt alltså! För övrigt har jag själv varit i området kring midsommar några gånger; mycket snö är ju kvar högre upp, men den är packad så att det går att gå på den, vilket kan vara en fördel. Sen är ju ljuset fantastiskt, även om det inte skulle vara strålande sol.
 
Jag var uppe förra året på midsommar och det var kanon, har också hört att det är mindre snö i år än vanligt. Annars finns ju fjällstationens webcamera.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips