Keb, västra leden lavin?

Vi är tre som tänkte gå upp på med snöskor keb via västra leden,
Nu har det varit mycket prat om lavinfara
Vet någon hur det är med lavinfaran om man bara följer leden,
Innebär det någon större risk eller är det safe?
 
Tror inte alls det är så ''safe'' i nuläget, om du läser lavinprognosen som tidigare skribent länkar så ser du att ni kommer måsta passera vissa passage med väldigt brant lutning i fel vädersträck. Men hör dom på fjällstugan, ett annat tips kan kanske vara att gå upp i dalen från singistugorna.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

avslutat 73229

Avstängd
Tack för all info, turen gick bra men var läskig

Såg ni någon lavinaktivitet? Ljud i snölagren? Såg att en lavin väst om Kittelbäcken upp mot Tolpagorni rapporterats in från igår.

Läskigt läge just nu eftersom det är möjligt att utlösa stora laviner pga de djupare svaga lagren.
 
Såg ni någon lavinaktivitet? Ljud i snölagren? Såg att en lavin väst om Kittelbäcken upp mot Tolpagorni rapporterats in från igår.

Läskigt läge just nu eftersom det är möjligt att utlösa stora laviner pga de djupare svaga lagren.

Ja det stämmer att det var en mindre lavin där, såg de påvägen ner
Det var ljud i snölagren, det lät ett par gånger vid vissa branter, vilken var jävligt läskigt. Vi fick ta det väldigt lugnt
Jag tror faktiskt att det inte var så safe
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips