Kamerastativ på staven

Jag vill kunna använda min telskopstav som kamerastativ. Finns den kombinationen redan att köpa? Är det någon som har en bra lösning på ett hemmabygge?
 
Kanske...

... jag kom på det nyss:
om det är plasthandtag och om den är ganska plan kan du kanske gänga ett hål (M6 eller vad det är under kameran) i handtaget och skruva ned en gängad M6 stång kanske 5 cm lång. Lås den med en mutter på ovansidan och skruva fast det på kameran därunder du vet.
Funkar det så borde jag ha medalj...
:)
Dan
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Finns Redan !

Meig veterligen finns det redan, fast det beror ju vilken sorts teleskop stav du menar ! Jag har i alla fall sett det på teleskop stavar ämnade för vandring där man helt enkelt skruvade av toppen på staven och sen va det bara att skruva på Kameran ! Problemet med hemma byggen är väll att du inte gärna vill ha en bult som sticker upp ur staven för jämnan. Gängor i plats är eligt min erfarenhet inte så hållbara utan jag tror att du då får fälla ner en mutter av rätt storlek.

Mvh Åke
[Ändrat av Nils-Åke 2001-04-24 kl 09:24]
 
Mitt hemmabygge

Tog en gammal vandringsstav (Gipron, trekker - 3 delad). Borrade genom plasten i handtaget, försänkte en mutter, låste fast eländet ordentligt med locktite, sedan var det bara ta fram en gängtapp, gänga en liten metallpinne som kompisen hade hemma vid sin metallsvarv (vet inte material, men det var inte så svårt att gänga den). För att sedan göra staven bekvämare att hålla i (och säkrare, ifall man faller med den i handen) gjorde jag ett "lock" som helt täcker överdelen av hela handtaget, i kork. Inte snyggt, men fullt funkis.

MVH

/Kotten
 
vandringsstav och kamerastativ i ett.

Kolla i scandinavian photo
gitzo 1560 monotrekk
enbenstativ. lättviktsstativ och vandringsstav i 3 delar med en liten kulled. Max längd 165 med en vikt på 430 gram.
 

osjo

Avslutat
Komperdell Guide Antischock är en tredelad teleskopstav där man kan skruva av korktoppen på staven och dra fast kameran. Fungerar alldeles utmärkt!
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.