Kallt som fan, sy eget sovsäcksöverdrag?

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Nä det är ju sant - men jag har kört underdimensionerat pga felbedömningar och då fick man väl en 4 timmar, löptur o sen lika mycket till.

I helgen är jag iaf garanterad -40 i 6 timmar så det lär bli mys fast man vill såsa i 12
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Att vakna mitt ute i skogen, och plötsligt börja frysa är ingen bra sak. Vilken åtgärd man än gör så får man trubbel. Det är alltid bättre att ha en säck som klarar betydligt mer än förväntad utetemperatur på natten.

Jag är väldigt frusen och har i kallare temperaturer alltid med mig två säckar, så jag kan stärka upp om det behövs. Jag har vaknat mitt i natten en gång, och frusit som fan, och det gör jag inte någon mer gång. Att kunna ligga och sova som en prins t ex. ute i det fria är verkligen en härlig känsla, men bara om man inte fryser.
 
En bra utrymmessnå sovsäcksbooster är inte fleeceinnerfilt eller innerlakan utan en sån där +12/+15 graders liten syntetsäck som man brukar hitta i sportaffärrena för en 500-1000 spänn.


Fungerar bra som täcke ovanpå huvudsäcken.
 
Jag vill gärna slå ett slag för försvarets sovsystem 2000 från Carinthia. Ja, det är ganska tungt. Ja det tar en del plats. Nej, jag fryser aldrig i det trots att jag är kallblodig och lätt fryser. Funkar både i tält, vindskydd och hängmatta.

Ska vi ändå slå ett slag för sovsäckar, vill jag rekommendera detta sovsäckssystem:

http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=71701

Den yttre säcken är överdimensionerad dessutom och går att kombinera med vilken annan säck som helst.
 
Fleece

Fast ger dom verkligen så mycket extravärme? jag frös till och med med en ullfilt på mig som jag lånade i en stuga...

Jag har en mycket gammal dunsovsäck som är tvättad ett antal gånger plus att jag är frusen av mig Den blev sämre och sämre för varje år Jag köpte några meter fleecetyg och sydde en påse Nu hänger sovsäcken med några år till. Och inte kostade det många kronor heller. Dom liners som saluförs är mest till för att skydda sovsäcken och värmer inte så mycket
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.