Kalla fötter

Skall iväg nästa vecka på en lite skid tur på 5dagar.
Nu e det så att jag har lite problem med att mina fötter blir lite kalla på kvällarna. är det nån som har nåt tips på bra skydd att sätta på fötterna när man har tagit av sig plastskalet, eller hela pjäxorna?
 

MikeMike

Avslutat
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
På Åhlens och säkert andra varuhus med sänkläder brukar man kunna köpa dunsockar för 150-300 spänn, värmer gott även hemma i soffan!

//Uffe
 
Mina metoder

En tunn syntetsocka och en lite tjockare i ull per dygn, bytes varje kväll.

Vid bivackering ett par gamla filttussar med filtsula från överskotten för många år sedan, ovanpå dessa grävpåsar med sula av gammalt liggunderlag.

Givetvis innerskona i sovsäcken övernatten, om det är riktigt kallt knäpper jag ihop dunjackan och förstärker isoleringen i fotändan med att trä den över sovsäcckens nedre del.

Pjäxorna löst spända på platten och uppför.

Mössa på huvudet, varmt kring halsen och rejält på händerna minskar också risken för kalla fötter.
 
I sängen

I sängen/sovsäcken rekommenderas en Nalgeneflaska fylld med hett(kokande när man häller i) vatten. Petflaska går också bra, men då får man vänta lite innan man fyller flaskan, annars kan den smälta. Dra dina fuktiga strumpor utanpå flaskan så torkar dom.
 
För varma fossingar

För varma fossingar finns inget bättre än "booties". Helt fantastiskt! Dom jag köpte är vattentäta = går perfekt att traska runt med utanför tältet eller att ha på när man gräver snögrotta.

LG säljer grymma såna för endast 430 kr! Jag har Taiga men dom här är säkert lika bra:

http://www.klatterochhogfjall.com/Klader/Dunkladr.htm

Bara att slå till, du kommer aldrig se på vintercamping på samma sätt. :)
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
lite utanför ämnet, men dock!
det finns fotvärmare som fungerar nästan lika dant som de piffiga handvärmarna som man bryter och kan återanväna. Förn fötterna är dem små tunna och läggsunder tå partit. Värmer bra och fungerar bra (tycker jag) utan att ge obehagsknslor vid tex vandring.
 
Du blir förmodligen kall för att den svett som fötterna avgett samlats i pjäxan och kyler ned dina fötter när du slutar röra på dig. Ta av allt och sätt på torrt efter dagen och se till att torka pjäxan och innerskon.
 
Lappskor...

S.k. lappskor (bällingskor) är svårslagna. Med sådana på så kan man lätt inbilla sig att man sitter framför en brasa i TV-soffan. De går alldeles utmärkt att ha på sig när man sover. :)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.