Kängor

För endast 500 spänn!

Tjenis Marcus och alla andra!!!

Jodå, ni läste alldeles rätt allihopa! Jag köpte mina kängor för 500 svenska riksdaler! :)

Fast jag har ju några saker att bekänna;
40% rea
stl 35½
ingen superkvalitet

men endå, jag har använt mina Everestskor (hette "Adventure", säljs nog inte nu längre, men jag köpte dem på Stadium) i ca 5 år. Det är läderskor, som jag smort in 1-2 ggr per år. Visst, bättre kvalitet finns säkert, men jag har varit i skog och mark (inte bara torrmark) under höst och vår, och för mej har de funkat alldeles utmärkt!

Vad jag vill säga är, att man kan ju köpa några lite billigare kängor, som man kanske t o m anar inte kommer att hålla så många år, och använda dem, tills man vet lite mer om sitt eget specifika användningsområde. Då man är lite säkrare på vad för slags egenskaper man vill att ens sko ska ha, kan man börja kolla på något som ska hålla ett tag...

bara ett tips, jag är ingen expert!!!


/Sara
 
Re: Hej Claes; Hej Klager

Malindo; sa:
Hejsan Klager:

Nobuck har följande egenskaper jämfört mot full-narv-láder (som jag förmodar ár det du jämför med):

Nobuck är som du ju sà riktigt pàpekar full-narv-läder dár man slipat epidermis (den blanka ytan)lätt.

Uppborstningen ("blästringen") av narven, och som ger den matta "persiko-liknande" ytan, öppnar samtidigt upp porerna, vilket gör att ládret báttre tar ât sig den impregnering som láder-fabrikanterna genomför.
En annan fördel är kängan blir mindre känslig utseendemässigt i och med att man i jámförelse med full-narv inte lágger márke till alla de rispor och repor etc. som skorna utsátts fór under anvándning, och att skovârden dárför snarare underláttas än försvâras, och att skon följdaktligen bibehâller en fráshare look under lángre tid án vad som ár fallet med repig full-narv.

I övrigt har nubuck samma egenskaper som full-narv-láder, förutom att man som sagt slipat bort nâgon tiondels millimeter av epidermis. Samma slags skovàrds-produkter anvánds till bägge typer.

En nackdel är att man med nobuck inte kan putsa upp den spegel-liknande glans som exempelvis vaktparadens soldater eftersträvar.

Vad nackdelarna med Nubuck i övrigt skulle vara, eller pà vilket sátt Nubuck skulle vara svârare eller kràngligare att vàrda, dár gâr jag emellertid bet, och emotser faktiskt med spànning ytterligare information.

I vissa länder med med klassiskt tycke och smak, typ England, men även till viss grad Sverige, Tyskland mm. är det populärt med oljat full-narvs-läder. Jag hâller med om att det är elegant och snyggt i affáren och i katalogen etc., men nackdelarna är fr.a tvâ: dels blir det som sagt snabbt repigt, och dels obstruerar oljan kángans transpiration (det sista fr.a allt en nackdel om man har GTX eller dyl. foder; har man inget membran och ándà oljar och fettar för att fórsöka góra ládret vattentátt kan det ju vara detsamma).


Med vänliga hálsningar

Mats

Klart intressant läsning. Alla försäljare av nubuck-kängor med gore-texmembran brukar emellertid rekommendera vax i första hand, inte sprej. Resultat; en vaxning och den matta nubuck-ytan är borta. Därmed är också repokänsligheten borta. Är den korrekta tolkningen av ditt inlägg ovan att man inte ska vaxa nubuck? Eller om du rekommenderar vax, vad är då (den bestående) fördelen med nubuck?

En annan fråga när jag ändå är igång. Har sett att det finns vissa kängtillverkare som använder sig av kevlar =). Fungerar det bra?
Mina gamla kängor har gett upp (sulorna börjat lossa, tar in vatten) och jag står i begrepp att köpa nya. Har hela tiden tänkt mig skinn/nubuck men om det ändå är membran i kanske det t.o.m. är bättre med kevlar? Huvudsakligt användningsområde är fjällvandring i Sverige sommartid samt hundpromenader i hemmatrakterna.

Har (faktiskt!) sökt info om detta med kevlar i kängor men inte hittat mycket att gå på. Därför tacksam för upplysning.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Kevlar i kängorna ger dessa i princip samma egenskaper som Cordura.. Kevlar är dock i regel ett ännu nötstarkare än den redan i sig nötstarka Corduran. I jämföresle med láder har Kevlar-textiler följande fördelar:

- "andas bättre"
- lättare
- absorberar ej lika mycket fukt / torkar snabbare
- i princip outslitligt vad gáller abrasion
- formar sig snabbt efter fotens form
- ej samma krav vârd för längre liv och bibehàllande av egenskaper

Nackdelar:
- lägre motstàndskraft mot väta om det ej finns membran under.
- lägre motstàndskraft mot stick (detta kom upp en gàng dà en grossist i polis/väktar-material trodde att Kevlar-boots var "kanyl-säkra". Här är emellertid läder bättre.

Läder och textil i kängor har de för och nackdelar som egentligen kan tänka sig att dessa material i sig har, förutom att Kevlar är mycket starkare och vattenavvisande än man kanske associerar när man tänker pâ textil.
 
Kul med en gammal tråd som kommer upp till ytan... :)

Apropå skor i kevlar (eller Cordura för den delen) så skulle jag gärna se att det fanns mer sånt på marknaden.
Då skulle man slippa den skepsis som vissa bakåtsträvande konsumenter (till exempel jag) har mot att klämma in membran under nåt som i sig är så motståndskraftigt som läder.

Fler GT-trimmade kevlarboots! Kirrar dina grabbar det, Mats? Under kilot paret så tjackar jag på direkten!
 
0928_450.jpg


1.080 gram
 
Malindo; sa:

Bra försök, men ingen Aladdin-ask!

Main Entry: boot
Function: noun
Etymology: Middle English, from Middle French bote
1 : a fitted covering (as of leather or rubber) for the foot and usually reaching above the ankle


En lågsko under kilot paret är ju inte så svårt. Men keep 'em coming så kör jag med mina Salomon så länge ;)
 
Nordesjö; sa:
Malindo; sa:

Bra försök, men ingen Aladdin-ask!

Men Martin, du ár sâ snäv och onytänkande i dina tankebanor och definitioner.

Saxat ur obereonde källa 1:

"Race K är en mycket stabil lågsko som på foten känns precis som en vandringskänga utan skaft. Använd den här om du gillar att obehindrat springa runt bland bergen sommartid."

Saxat ur obereonde källa 2:

"Marknadens bästa trekking-sko"


Vad gáller "vanliga" lâgskor, kan det klar bli bra mycket láttare.. t.ex:

00003969.gif

870 gram( per par, dvs 435 gr. per sko)



[Ändrat av Malindo 2005-08-29 kl 16:20]
 
Malindo; sa:
Men Martin, du ár sâ snäv och onytänkande i dina tankebanor och definitioner.

Vidga dina vyer! Mina krav kan bero på att jag bor i ett land vars terräng då och då är blöt lite högre än 3 cm över marken, och inte i ett land där "vandringsled" är det samma som "smal grusväg" ;)

Om man inte ens kan trampa på nyregnad vitmossa med skon utan att det rinner in kan jag väl lika gärna ha ett par espandrillos på fötterna? Snacka om bortkastat membran - ungefär som ett Goretex-pannband...

Under helgens svampplockning lärde sig mina lågskoklädda medplockare att det inte spelar nån roll hur vidsynt och nytänkande man är om man inte tänker funktionellt. De kommer ha kängor på sig nästa gång.
[Ändrat av Nordesjö 2005-08-29 kl 17:00]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips