Jåkkarna i Rapadalen

Hej alla!

Funderar på Rapadalen från Aktse i sommar. Någon som vet normaltillståndet för jåkkarna map vadning?
Har hört att det finns tre-fyra fram till Skårki som kan vara besvärliga.
Är det så?

Lars Finnström
 
lafi; sa:
Funderar på Rapadalen från Aktse i sommar. Någon som vet normaltillståndet för jåkkarna map vadning?
Har hört att det finns tre-fyra fram till Skårki som kan vara besvärliga.
Är det så?
Beror på? När du skall vandrar och nur mycket det regnar och var det regnar.
Lulep och Alep Vássjájågåsj kan ha mycket vatten om det regnar. Jag har vandrat Ráhpavagge veckan före midsommar, under den period då det är vårflod. Då var det besvärligt men alla gick att vada men då var jag tvungen att ta av både kängor och byxor.
Med dessa snöfattiga vintrar och torra somrar borde jåhkarna inte vålla något större problem.
Jag har planer att dra ett gängn genom Ráhpavágge V31.
Lycka till på din tur! // RJ
 
Jag har varit med om att det rullat stenbumlingar (iofs i jåkken bortanför Skårki, upp mot Snavvavagge). Inte mysigt.

Rolle; stannar ni till v32 så kanske vi möts på Pielavalta! Funderar på Pastavagge in och ev Routesvagge ut.

/Håkan
 
Gå uppe på höjderna, nordsidan.. Segt men slippa jåkkarna som är yeti-gurglande och klafsa i videdjungler med moskiter.. hela Rapa är regnhåla mot Sarektjåkko-massiven osv. Finväder och fönvindområden mot StorLule och Saltoluokta, Pietsaure.
Pastavaggen stenig, kan vara snöfläckat. Men inget problem. Sitojaure-kanalen vid lapplägret Vaggevaratj, en sevärdhet att få åka.
Piela, lättvandrat fina utsiktspunkter över mittre Rapavagge. Djur..
osv..
 
Håkan K (Håkan Karlsson) >> V32 den 2 augusti skall jag möta min dotter i Ritjem, hon kommer med mera torrkkött, Real Turmat och bensin. Sedan fortsätter vi mot Sitasjaure och Kebnekaise. Det svårt med att få alla planer att klaffa, måste börja vandra ensam igen!
Förresten är det någon som vet hur man tar sig från Ritjem till Sitasjaure. Går det bussar eller får man hyra privattaxi?
Håkan K (Håkan Karlsson) >> Kirunafjällis (Frazze Fjällis) >> De är bra grabbar skräm upp alla ordentiligt så de inte vågar sig in i Ráhpavágge men Frazze du har rätt att Ráhpa är en regnhåla. Bastavagge är kalas, har gått i sol och i regn ... men då var det jävlar i mig lervälling med rullande sten i jåhkkarna. Det var att vandra över snöbryggor hela tiden, jag var skiträdd i tio timmar så nu behöver jag inte vara rädd för lite regn :) // RJ
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.
lafi; sa:
Funderar på Rapadalen från Aktse i sommar. Någon som vet normaltillståndet för jåkkarna map vadning?
Har hört att det finns tre-fyra fram till Skårki som kan vara besvärliga.
Är det så?
Jo, så är det nog. Den besvärligaste är nog den beryktade "Svirjakanalen". Huvudproblemet är väl egentligen djupet men om du går nere vid strandbrynet - klart smidigast - så bör det inte vara alltför stort problem. Ofta så ligger det stockar utlagda för att balansera sig över jokkarna på sina ställen men man slipper det mesta strulet om man går i strandbrynet nere vid Rahpaädno och är beredd på att gå i kallingarna vid en eller ett par passager.
 
Knädjupt

Jag gick sträckan fast åt andra hållet i somras i slutet på Augusti. Från Vassjajåkkarna och norrut ska du absolut gå nere vid älvkanten. Där finns en bra stig ända upp till Skårki, mycket trevligare än uppe på den ordinarie stigen.
Jåkkarna kan, som flera redan påpekat, variera i djup med väder och tid på dagen. När jag gick där gick den djupare (övre) av Alep Vassjajåkkås delflöden att balansera över på en stock medan jag fick vada den andra. Ingen av dom var vid det tillfället mer än knädjup.
Jag använder Lundhags Coverboots när jag vadar, något som jag gärna rekomenderar, se min recension: http://www.utsidan.se/recensioner/visa.asp?ID=1870
;) Ta gärna en titt på min hemsida där kanske du får några tips! http://fjallen.nygardh.net under rubrik Sarek 2003

Ha en trevlig vandring! ///Claes
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips