Jagar en REJÄLT kraftig byxa! Help.

Pfanner

Håller med tidigare svar, PFANNER är riktigt hållbara!

Har slitit ordentligt på deras arborist byxa - utan att den gått sönder, om man undantar något sågjack från motorsågen!
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Bilagor

  • 1112441_900_FW11_front_normal.jpg
    1112441_900_FW11_front_normal.jpg
    5.7 KB · Visningar: 773

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Tusen tack för många BRA svar.
Några heta kandidater ser ut att finnas. Jag har också fått upp ögonen för ngr nya märken och modeller (inte minst ngr med intressanta lösningar).

Lundhagsbyxan som Niklas tipsar om ser fin ut.
Eritos tips om Haglöfsbyxan tackar jag också för.
Megin-byxan är intressant.
Den hetaste kandidaten spec.mässigt är Minus 3L Pants_L som fafner tipsar om. Mycket intressant, men kanske inte den hetaste rent utseendemässigt.

Jag vill tillägga att jag använt liknande byxor från både Haglöfs, TNF och Lundhags tidigare. Haglöfsbyxan var alla tiders favorit.. använder den fortf efter över 10år - även om den är på vippen att falla i trasor snart. Elastisiteten är väck och sömmarna spricker upp här och var. Den har tjänat mig väl i många år. IMPAD. Nästan lika impad av Lundhags byxa, det som drar ner betyget för den är att stretchen har nopprat sig en del och att ventilationsöppningen från midjan och ner gör att fickorna inte är helt säkra att förvara småsaker i..

Vi får se hur det blir.
Nu har jag FINA tips, med er hjälp! Tack.
MVH Niclas
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.