Jag vill dela med mig av min fjälltur, Abisko till Ritsem

Du verkar haft en härlig upplevelse och ett fantastiskt äventyr. Kul att du delar med dig! Skulle vara intressant med lit info om din utrustning.

Jag provar att lägga in min packlista:
 

Bilagor

  • bild1.jpg
    bild1.jpg
    32.7 KB · Visningar: 496
  • bild3.jpg
    bild3.jpg
    28.7 KB · Visningar: 488
  • bild2.jpg
    bild2.jpg
    28.2 KB · Visningar: 469
  • bild4.jpg
    bild4.jpg
    29 KB · Visningar: 484
  • bild5.jpg
    bild5.jpg
    9.8 KB · Visningar: 493
En fråga angående din packlista, väger pulka med skaklar verkligen 9300 g.
Såg också att du hade 3,3 liter bränsle, hur mycket gick det åt?
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.
En fråga angående din packlista, väger pulka med skaklar verkligen 9300 g.
Såg också att du hade 3,3 liter bränsle, hur mycket gick det åt?

Ja det väger ca det, pulkan väger ca 7kilo, selen ca 350 gram. Sedan uppskattade jag att skaklarna väger ungefär 2kilo, men där kan jag ha fel.
Jag hade med mig på tok för mycket bränsle, jag gjorde av med två liter, och då slösade jag rejält på slutet.
 
Det låter rimligt, sitter och läser gamla trådar om bränsleförbrukning och 1,4 dl per person och dag på vintern nämns som en normal förbrukning. Bra att veta att det stämmer.
 
Har tåg bokat till Gällivare imorgon, planen är att korsa Sjaunja. E45 Stubba - Kaitumjaurestugorna - Vakkotavara. C:a 10 dagar hoppas jag på, men det beror såklart på före och väder.

Någon som vet hur föret kan tänkas vara ute på myrarna? Är det bra bärighet.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips