Jag och min kajak.

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
ping; sa:
samme83; sa:
Skicka dom på internat eller ring socialen.
Ditt bygge kan bara du beskylla dig själv för. Blev det skit kan man inte alltid göra om. Då får man laga istället och det finns dom som gör det för ett rimligt timpris. Bygger man inte klart kommer man alltid veta att man har något som är ogjort. Men alla medel är tillåtna...

/sulan

Mitt trasiga bygge,mitt fel?

Sååå,om jag slår sönder din bil,får du skylla dig själv?

Är du dum på riktigt?

Felet med idioter (Inte Sulan,utan idioter i allmänhet) är att när man accepterar att 'slarvfel kan alla göra' och ger dom en chans att rätta till felet,tror dom att dom har kommit undan.
Jag är en snäll människa,jag har gett ett flertal chanser,men nu har tåget gått.
Vissa saker är irrepperabla,andra kroniska.


peter

Jag vet inte riktigt vad jag ska säga. Jag är inte dum på riktigt, jag vet bara inte när jag låtsas och är sann... Var hittar jag den riktiga versionen? det vore fint med lite klarhet i den här frågan?
/Sulan
 
Heinz. Det är väl glasflaskor. De där där minst 10% aldrig kommer ut. Så visst det kanske är likadant här. 10% får vi aldrig höra. Men å andra sidan är de 90% vi hört tillräckligt för att jag ska komma att tänka på ord som tabletter, sjukhus och andra konstigheter.
 
Almgren; sa:
Heinz. Det är väl glasflaskor. De där där minst 10% aldrig kommer ut. Så visst det kanske är likadant här. 10% får vi aldrig höra. Men å andra sidan är de 90% vi hört tillräckligt för att jag ska komma att tänka på ord som tabletter, sjukhus och andra konstigheter.

Jaa du,visst skulle jag kunna berätta allt här,men som sagt,detta är ett öppet forum.Jag har knappt börjat berätta,detta är bara saker som sker typ dagligen,och syftet är som du påpekar lite subtilt att det ska sluta med hospitalisering.
Men det beror inte på mig och mitt förehavande,utan på personer som tappade konceptet och den förlusten som blev resultatet för min del finns det inte en chans i världen att de kan ersätta,därför fortsätter det.

Lögn på lögn osv...


peter
 
Money,money,money.

Pengar ja,det är väl vad det handlar om egentligen.

Den sista April -01 upphörde min arbetsplats (Arbetade som Sotare),det var då jag tog ett beslut att försöka skapa/dra igång en base-camp för friluftsliv (Kajaken),typ en frilufts- & fiskecamp i skärgårdsmiljö.
Eftersom skolor drar igång på höstar så låg jag inte på för fullt för att söka arbete,det erkänner jag villigt,jag sökte de som arbetsförmedlaren skickade till mig,samt några till.Jag hade A-kassa,så det gick ingen nöd,eftersom jag avstod från fast bostad (Den jag hade då,ingick mer eller mindre med arbetet) och valde att bo i bilen tills skolorna började,mest för att jag såg inte varför man måste ha tråkigt bara för att man är arbetslös.
En nomadiserande livsstil uppskattas inte av alla,och eftersom det inte gick att komma åt mig via arbetsförmedlingen så gick man till facket och fick mig utesluten den vägen.Efter några omgångar som inte medlemsavgiften betalas i tid fick jag ett brev som gav det svart på vitt.Det var inte så att den inte betalades in,det skedde efter att jag påpekade vid ett flertal tillfällen att det skulle dras från utbetalningen men den blev alltid försenad.


Hmm,tidsbokningar.Fortsätter imorron....


peter
 
Almgren; sa:
Ja om du inte sökte jobb ordentligt så får du inga pengar. Ganska uppenbart och självklart tycker jag.

Tycker du?

Det var väl arbetsförmedlingens sak att bedöma?
Och enligt dom fanns det inte någonting att klanka ned på,i så fall hade jag fått en 'varning'.
Jag sökte de jobb som passade mina kvalifikationer.Det är det en arbetslöshetsförsäkring är till för,man ska inte behöva ta första sämsta.


peter
 
Forts...

Jag skall berätta lite mer ingående,om vad som pågick.

Sommaren -oo utsattes jag för det första mordförsöket,inte hot,utan ett försök att ta mig av daga.

På E4 norrut från stockholm skedde det,vad jag vet så var det fem bilar som användes (troligen fler),förföljeserna hade redan satt igång.En bil hade parkerats i ytterfilen och tre bilar användes i mittfilen för att se till så att jag hölls kvar där,en låg framför.Ca 100m bakom den parkerade bilen svänger den framförvarande in till mittfilen.Efter en undanmanöver så roterar jag trekvarts varv och smaschar in med baken före i sidoräcket,det är rätt otroligt vad mycket man hinner tänka.Inte på döden,utan mer som att nu händer så och så.
Resultetet påminns jag om varje gång jag försöker titta rakt upp,och när jag vaknar på morgonen.
Whiplash.

Åter till berättelsen,sommaren -01 var jag alltså arbetslös och bodde i bilen.Jag försökte få lite lugn och ro och var ute på Djurö och fiskade och badade mest,ibland körde jag iväg till nån småstad.
Förföljandet lät jag fortsätta,det var lättare att ta registreringsnummret om de trodde att de var osynliga (Jag har totalt ca 80 namn och personnummer som jag med säkerhet vet var inblandade.).Men i Juli tog det slut,efter att de plockat sönder bilen.
I Augusti var det meningen att jag skulle börja plugga Turism på folkhögskola (jag hade sökt och antagits),vilket inte blev av,jag kände att jag inte hade den ro i kroppen som jag behövde.
Så,jag fick vänta ett år till.Jag sökte på allvar och var på väg att få ett jobb,men då stals telefonen (Otur? Vänta lite...).I December skedde debacklet med A-kassan som jag berättat om.
I Februari-Mars gick jag en 'bygg-utbildning',mer för att känna på pluggandet än för att lära mig nåt,är ganska bevandrad inom husbyggnad.Det kändes väl hyffsat,trots allt.Den sommaren drev jag runt i Stockholm.I Augusti bar det iväg till en Folkhögskola i alla fall,kursen var "Natur- och Fisketurism i Siljan".Kursen var helt okej,om man vill prova på saker,utan att gå på djupet.Förresten...Den finns inte kvar.
Nåväl,efter en promenad hem till Tyresö (20 dagar och ca 40 mil) så bosatte jag mig i ett tält i Tyresta Nationalpark i väntan på att börja nästa utbildning,
naturturism på Tornedalens Folkhögskola i Övertorneå.Det märktes redan efter 2 månader att det skulle bli ett h-vete.Jag stannade terminen ut,i väntan på att få besked från en annan skola,det var mitt i vintern.För att jag inte ska berätta ingående av vad som hände sattes jag dit för misshandel, straffet är avtjänat nu.
Nu är vi framme i December -03,ungefär där tråden tog vid.Jag har sökt både -04 och -05 och antagits,men förhindrats att börja,nekats alla möjligheter till ekonomiskt bistånd.Jag har betalat skatt sen jag var sexton år,tycker att jag förtjänar bättre än att ifrågasättas av socialen.Jag har inför somrarna -04 och -05 sökt arbete,efter ett par dagar har telefonerna stulits (Tillfälligheter?).På senare tid har jag även hört sägas att personer fått betalt för att ha hindrat mig.

Under de här 5 åren har jag haft en inkomst 2 år,klart att det har fått konsekvenser.

Väl mött om 50 dagar.
peter
 
Har nu följt din tråd och försöker komma fram till om det är ett vidrigt, långdraget skämt eller om du verkligen mår riktigt dåligt och borde söka seriös hjälp omedelbums... Jag mår iallafall dåligt när jag läser det du skriver. Hoppas du tar dig ur skiten och blir en gladare och lyckligare man!
 
Om allt det här stämmer så tycker jag väldigt synd om dig. Det känns spontant som om man skulle tagit hjälp av vänner och bekanta långt innan det blivit så här illa. Har du inte några som kan hjälpa dig?
/Sam
 

Liknande trådar

2
Svar
12
Visningar
4 M

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips