Jag klättrar...........

Filmen "Jag klättrar" var verkligen helt suverän.

Min instruktör sa en gång i tiden att det ofta blir korvstoppning i huvudet efter en klätterkurs och att man kommer ihåg ca 50% av allt man lär sig. Givetvis är det de absolut allra viktigaste man kommer ihåg för att kunna klättra säkert. Denna film får en att minnas och plocka fram de tekniker och kunskaper som föll bort.

Per! Har ni fler projekt framöver?? Är det någon annan i klätter Sverige som har något på gång?

Peter Johansson
 
Ja, den är bra. Och en hel del snyggt foto också. Vore kul med uppföljare som "Kamraträddning, firningstekniker och hissar" eller liknande. Något som vi alla borde repetera varenda vår innan vi beger oss ut på klipporna igen.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Det var en bra idé. Nåt säger mig att Per gärna gör en film om just detta.

Det fina med den vore ju att den skulle påminna en om sånt som man i princip aldrig praktiserar (tack och lov) och därför har dålig koll på om man klarar.

"Jag klättrar" var bra, och jag håller med om att det var bra foto. För den som klättrat ett tag och gör det någorlunda frekvent skulle förstås en film á la fortsättningskurs vara ännu bättre. Jag tycker väl själv att jag borde klara av att få till en 6:1 hiss, men kan ju inte påstå att den sitter i ryggmärgen... Den skulle definitivt ta onödigt lång tid att arrangera p g a osäkerheten.
 
vilken film!

bra film! tufft att dom orkade rigga upp och filma hur en slinga bränns av som topprepsankare, coolt. har inget att klaga på.

den var dessutom rejält rolig! så många roliga miner och finurliga leenden har jag aldrig sett i en och samma film!

mer såna filmer!
 
Tack för all positiv feedback på filmen. Det värmer efter det ganska omfattande arbete vi lagt ner på att göra den.

nitrox50; sa:
Per! Har ni fler projekt framöver??

Jo, det har vi. Men efter ett så stort jobb som det var behövs en kortare andningspaus. Fast, visst, vi har en del planer som är på väg att sjösättas. Tycker dock det känns lite för tidigt att berätta vad det är för planer medan vi fortfarande jobbar på ett manus.

Lilla My skrev:
"Ja, den är bra. Och en hel del snyggt foto också. Vore kul med uppföljare som "Kamraträddning, firningstekniker och hissar" eller liknande. Något som vi alla borde repetera varenda vår innan vi beger oss ut på klipporna igen."

Och jag kan bara hålla med. Visst vore det kul och bra med en instruktionsfilm om kamraträddning och liknande. Det är ju något som alla borde kunna så bra att det går med automatik även om man är trött, hungrig, frusen och rädd, och kanske till och med skadad. Fast om det är just det vi ska ta oss an när vi är klara med det vi satt igång med nu, det är ingenting vi har beslutat ännu. Vi tar ett projekt i taget.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips