Järv i Jämtland

Jag har haft tur i Jämtland

Satt en eftermiddag i juni uppe vid Kyrkstenen, nära Nulltjärn, och spanade ut över nejderna när jag såg något stort och lurvigt lufsa fram nere i dalgången. Trodde inte mina ögon, men visst var det en järv. Den drog sig ganska långsamt norröver mot Rekdalshållet.

Ett par år senare i juli hörde jag en sen kväll några märkliga ljud en bit bort från tältet som var uppsatt uppe vid Snasahögarna. (Eller för att vara riktigt petig, väster om Tväråklumparna.) Efter en snabb titt kunde jag konstatera att det var två järvar som bråkade. Vet inte vad som orsakade bråket, hade fullt sjå att få fram kameran. Tyvärr var inte ljuset det bästa, så det ser mer ut som Loch Ness eller Storsjöodjuret på bilderna.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Jag har sett järvspår både mellan Vålådalen och Stensdalsstugan samt mellan Vålådalen och Lunndörrsstugan. Om dessa är några "hot spots" vet jag däremot inte. Rekdalen som går nordvästut från Vålådalen lär dock vara hett för såväl järv som lo.
 
Järv i Jämtland, jajjamensan!

Hej på er!
Kul tråd som väcker minnen till liv. Under gågna sommars vandring hade jag turen att få järv just i Jämtland. Vi satt och spisade lunch när den helt plötsligt dök upp bara 10-20m från oss, troligen utan att ha känt lukten av oss. Tyvärr hann den försvinna bakom ett litet krön medans jag fumlade efter kameran...men dök upp igen lagom för att få en hygglig bild. Detta var i Bunnerfjällen i närheten av Storulvån/Snasahögarna. Om det är en "hot spot" vet jag inte men bilden ligger för beskådan i mitt album här på Utsidan.
/Eric
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips