Jämtlandstriangeln sista veckan i juni

Tänkte prova på fjällvandring för första gången med flickvännen efter midsommar, och är sugen på jämtlandstriangeln, är det för tidigt? Orolig för att det skall vara snö kvar, och väldigt blött...

Någon som vet någon bra webcam i området? Såg en på helags i en annan tråd, där verkar det vara em meter snö nästan...

Vi tänkte tälta, inte sova i stugorna på fjällstationerna.

Eventuellt kan vi tänka oss att vandra runt njupeskär om ni tror jämtlandstriangeln är för ofarbar. Meningen är ju att det skall vara mer en trevlig semester än ett styrkeprov och äventyr :) självklart kommer vi gå i höga kängor, då vi förväntar oss att det är relativt blött ändå.

Tack för tips och synpunkter!


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Jämtlandstriangeln i slutet av juni kan nog vara ganska så blött, men det torde inte vara så mycket snö att den i sig utgör ett problem.

Förslagsvis kör ni vidare på er plan A och B:
* kolla webkameror på http://www.webbkameror.se/index.php och komplettera med telefonförfrågningar till ett par stugor/stationer i jämtlandstriangeln.
* om ni är tveksamma, så bör en runda kring Njupeskär, upp på Fulufjället, kunna fungera bra Det måste nog till extra mycket regn eller sen snösmältning för att man inte utan besvär ska kunna gå där.
Jag gick där i början av juli förra året - då snösmältningen ju var ovanligt sen - och det var väldigt torrt i markerna.

Njupeskär/Fulufjället är kanske inte de "riktiga" fjällen, men det är helt klart fina vandringar som nog inte gör någon besviken!
 
Tack för ett bra svar! Hittar dock inga direkt bra webcams i området. Får ringa till Storulvåns fjällstation när dom öppnar och höra hur vädret är, är det för kasst åker vi till Fulufjället istället, eller är det någon som har ett bättre tips? Vi åker från Göteborg, men stannar en natt i Dalarna, Hedemora på vägen.


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Var där samma vecka som ni tänkt åka upp förra året och då var det tydligen ovanligt mycket snö kvar men det var ganska många tappra som tältade tycker jag. Skall göra ett nytt besök i år, hoppas slippa pulsa upp i snö mot blåhammaren :)
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Tips är att ringa direkt till fjällstationerna och kolla. De öppnar snart tror jag.

Såg att Storulvån öppnar 23/6. Tyckte det kändes sent? Kanske brukar vara då, aldrig tänkt på det...
Jag kom dit upp 26/6 förra året, var ute en sväng i Bunnerfjällen, bl.a. uppe på Västra Bunnerstöten. Tydligen var det ju ovanligt mycket snö förra året men under ca.900 m var det fantastiskt fint, högre upp var det en del snö men med lite möda framkomligt.

Go' tur!
 
Nu har vi vandrat triangeln! Tisdagskvällen var lite molnig, men sprack upp fram emot kvällen, ca 12 grader, men endast 2-3 grader på natten! Onsdagen var perfekt! Klarblå himmel när vi vaknade, ca 15-18grader, mulnade på lite på eftermiddagen, på natten en regnskur (när vi låg i tältet). Idag har det varit uppehåll men väldigt blåsigt! Lite jobbigt! I stort var det en underbar vandring! Skall dock försöka banta packningen på 19kg till nästa gång!


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips