Jämtlandsfjällen

Har funderat på att gå i Jämtlandsfjällen i sommar; tex Storulvån, Helags, Sylarna, Blåhammaren. Kör bil upp så vi måste komma tilllbaka till startpunkten. Hur är denna tur ? Är det möjligt att gå in i Norge någon sväng ? Tips, synpunkter & förslag mottages tacksamt :))
 
Klassisk tu på "motorväg" och hotellstandard på stationerna. Storerikvollen är ett fint norsk alternativ en dagstur från blåhammaren.

Det är i mitt tycke gemytligare i de mindre stugorna med självhushåll. Tex Vålådalen, stensdalen, gåsen, vålåstugorna och tillbaka till Vålådålen.

//Peter
 
Om ni tycker att det fungerar fint att gå på de mer upptrampade lederna runt sylarna och vill komma tillbaka dit ni började så är en fin tur Storulvån - Blåhammaren - Storerikvollen (Norge) - Nedalshytta (Norge) - Sylarna - Storulvån.

Om man är lite folkskygg så är, som Pwe säger, stugorna runt Vålådalen kanske ett bättre alternativ... :)
 
Ett tips om man söker omväxling, vilket även nämnts i andra trådar, är att ha en av fjällstugorna som basläger ett par tre dagar och att göra dagsturer från den. Ta t.ex. den trevliga Stendalsstugan som basläger, men vänta tills den värsta myggsäsongen är över.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
När är myggsäsongen över?

Ett tips om man söker omväxling, vilket även nämnts i andra trådar, är att ha en av fjällstugorna som basläger ett par tre dagar och att göra dagsturer från den. Ta t.ex. den trevliga Stendalsstugan som basläger, men vänta tills den värsta myggsäsongen är över.

Någon som vet när myggsäsongen är över då? Eller när den börjar i den delen av landet?
Kanske också kommer vandra lite nybörjarvandring i sommar.
/Anette
 
Myggsäsongen varierar ju lite, men vandrar du fr o m mitten av augusti har garanterat första frostnatten inträffat.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips