Jämtland i juni

Jag skall göra en vandring i Jämtlandsfjällen i början av juni och undrar om någon vet hur det är med broar. När läggs de ut? Eller är de ute året runt?

Några andra bra tips?

/johan
 
Jämland!

Vart har du tänkt att gå?

Jag kan rekommendera Sösjöfjällen, där finns dock inga broar eller leder, men det är väldigt fint.

/nisse
 
Jag kommer att gå Fjällnäs-Enafors, med start den 11 juni. Jag har gått stäckan en gång tidigare, men det var i början av augusti.

Jag har pratat med två personer på länsstyrelsen i Jämtland och de båda säger att de broar som finns på kartan också skall finnas där i verkligheten.

Någon som vet hur det ser ut på myggfronten, jag menar det har ju varit ganska varmt ett tag nu...

/johan
 
Mygg

Det kom lite nysnö i Fjällnäs häromdagen (borta nu) så myggen ligger nog lågt ett litet tag till.
/BAX
 
Tips till mig också tack!

Hej.

Ska till Åre i helgen och planerar sen en kortare vandring. Var ska jag gå? Ser härifrån (är just nu i Östersund på besök... kommer från Göteborg) att det ligger snö på alla fjäll, men funkar vandring i dalarna mellan fjällen?

Hade kanske tänkt mig Vålådalen - Stendalsstugorna - Välåstugorna - lunndörrstugorna och tillbaka. Blir ca 55 km. Är dessa sträckningar för blöta nu??

Tack.

//magnus
 
Hej humbug!

Vad kul att det är fler som skall upp så här tidigt! Jag och min pojkvän ska upp den 11:e också! Det blir antagligen triangeln, motsols. Hade tänkt att försöka komma upp på syltoppen, men det är kanske lite väl optimistiskt...!?!
Jag börjar bli lite närvös vad jag släpar med min stakars colombianska pojkvän på men det har varit högsommarvärme senaste veckan, enligt storulvåns personal som hävdar att de har vandrat i flippflopps och badat i gåsån!
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Haloj.

Hoppas alla på tråden kom iväg på sina tänkta projekt. För mig blev det ett par dagar i vålådalen (vallbo-pyramiderna-lunndörren-vålåstugan-vålådalen). Supervackert, inga människor (ingen som skrivit i gästböckerna på 2 veckor), en del snö, ripor, renar, örn, lämmel, rätt blött bitvis men helt ok! Sååååååå vackert, varmt och härligt!

Berätta gärna om vart ni gick.

//m
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.