ITAB Outdoor

Har fd Görans konkat? Inte ofta jag är i de trakterna då jag oftast inte har tillgång till bil när jag är i Eskilstuna, men bra att veta så man inte tar sig dit förgäves. Finns det någon sportfiskebutik kvar i stan? Även outdoor butiken på Kungsgatan stängde ju nyligen och Sportmagasinet för många år sedan..

Både "Sportmagasinet" och "Jakthuset" tog ner skyltarna för länge sedan. Tyvärr så gjorde "Mest Ute" samma sak men mer nyligen och den butiken hade inte fiske/jakt inriktning utan mer outdoor/äventyr. Det som finns kvar är https://importspecialisten.nu/
Varit där och de har ok prylar.
 
Jamen titta! Det går att handla igen. Det var senast igår jag kollade när det var uppe i en annan tråd, så jag trodde inte på att de "var igång igen". Så bra då. Man kan ju hoppas att det blir bra ivf.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Både "Sportmagasinet" och "Jakthuset" tog ner skyltarna för länge sedan. Tyvärr så gjorde "Mest Ute" samma sak men mer nyligen och den butiken hade inte fiske/jakt inriktning utan mer outdoor/äventyr. Det som finns kvar är https://importspecialisten.nu/
Varit där och de har ok prylar.

Får kolla in dem vid tillfälle, hinner dock inte vid kommande besök då det ligger lite på fel sida stan för mig. Tack för info:)
 
Itab. Där har jag handlat mycket. Tidigare hade de oerhört genomtänkta och bra byxor och jackor i sitt märke T&P. De måste ha haft en mycket bra designer. Någon som vet mer om det?

De senaste 5 åren knappt några nyheter utan mest äldre produkter. Samt att det blivit färre alternativ. Gamla favoriter försvunnit mer och mer
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips