Iran

Hej
Jag lurar på att åka skidor en månad nästa vinter i Iran. Den som vet något om när under vintern åkningen är bäst eller som har allmänna tips kring skidåkning i Iran får gärna kontakta mig på johan.l.marklund@spray.se eller svara på detta forum.

MVH // Johan
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
mer tips

Jo jag kollade deras hemsida. Jag önskar mer tips och länkar som mera berör om man åker dit på egen hand. Främst angående åkningen och boende samt priser.

Av det lilla jag hört verkar det grymt bra och upplevelserikt, hoppas bara Bush blir avsatt eller tyglar sig så att hans pseudoterroristkrig inte sprider sig.
 
Iran skall vara piss enligt flera jag träffat som åkt igenom. Men det kanske har förändrats på senare tid och inte är lika totalitärt som förut (det har jag dock mysket svårt att tro). Förut så fick man bara en transit visa på tre veckor.
 
Du kan ta kontakt med Mr. Saeedi,

info@parsoon.com

han hjälpa dig gärna med att fâ kontakt med en erfaren iransk mountain skier.

Hálsa fràn Mr. Mats.

Mvh / Mats
 
Kan inte riktigt känna igen mig att IRAN skulle vara piss som någon skrev. Var där och åkte förra vintern och blev väldigt bra bemött av lokalbefolkningen. Dizin som kanske är det mest kända området gav allt annat än ett totalitärt intryck, men eftersom jag inte är speciellt insatt i landets politik förutom den bild som massmedia förmedlar så uttalar jag mig inte vidare om det. Till det viktiga, Skidåkningen är mycket bra, torr och puderlätt snö med väldigt få iranier som åker lössnö. Pumpade puder upp till knäna i en veckas tid med knappt någon konkurrens av andra om pudersnön. Kolla med Pathfinder hur du får kontakt med Adrian. Han har rest och åkt skidor en del på egen hand i Iran. Han borde kunna ge dig en hel del tips.

/John
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.