Installera FriPro

Har installerat ett större minneskort 512MB och har försökt föra över en hel sektion av fripro på c:a 260MB. Detta går inte utan när allt ser ut att vara klart kommer ett felmeddelande upp typ "Fel i kommunikationen försök starta om enheten" När man gör det händer ingenting. Däremot går det bra att installera delar av fripro kartan utan problem.
 
Jag har en 60Cx med firmware 2.60 och jag har lyckats installera c:a 75% av en sektion FriPro. Men när man provar att installera hela sektionen och det ser ut att vara klart dyker felmeddelandet upp.
 
Testa att gå tillbaka till ver 2.60 så borde det funka.
Eller om du har en kortläsare så funkar det oxå.
 
Fungerade bra om jag installerade FriPro kartorna med hjälp av kortläsaren i datorn, men det ska ju funka direkt till Gps:en så något galet är det. Sen undrar jag hur många waypoints man kan larma i en 60Cx. Tänkte närmast på fartkameror.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
POI i cvs-format

Jag har laddat hem filen med hastighetskameror i cvs format men när jag ska installera den med POI loader till gps:en så svarar den att cvs-filen är ogiltig. samma sak händer om jag provar att installera den direkt på kortet i kortläsaren. Vad kan det bero på?
 
Re: POI i cvs-format

wicke02; sa:
Jag har laddat hem filen med hastighetskameror i cvs format men när jag ska installera den med POI loader till gps:en så svarar den att cvs-filen är ogiltig. samma sak händer om jag provar att installera den direkt på kortet i kortläsaren. Vad kan det bero på?
Att filen är ogiltig?

Har ingen koll på POI-loader eftersom min enhet inte stöds men var har du fått filen ifrån?

Här skriver du cvs-filen och i inlägget innan skrev du csv, vilket är det?

Om det är csv så betyder det vanligen Comma Separated Value, d.v.s. att data i filen är separerade av komman men det säger inget om vad det är för data och de måste rimligtvis vara i en ordning som POI-loader stödjer.
 
Filen kommer ifrån poidatabase.se och är i format csv som skall stödas av Garmin. Men när man skall föra över den till gps:en eller kortet så får man felmeddelande att filen är ogiltig.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips