Inköp gasol på Kreta?

Är det någon som vet om man kan köpa gasol (vanliga 230g-flaskor) på Kreta? Har de samma standardanslutningar som hemmavid? Vi ska till Chania och sedan vandra i Vita bergen under påsken. Så allra bäst vore om någon känner till någon affär i Chania som säljer gasol. Alternativt får vi försöka få tag i sprit till vår gamla T-spritbrännare.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Jag hittade ett sätt att lösa mitt problem. På sätt och vis hade jag tur, för det visade sig att Primus har återförsäljare i Chania. Jag använde funktionen på Primus hemsida för att lokalisera återförsäljare. Det visade sig att Primus listade 2 st olika återförsäljare på Kreta, varav en i Chania. Affären svarade också omgående på mejl att de säljer 230 g gasolflaskor med skruvgänga.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.