Hygien på tåg

Så illa som lukten av rökare är det ändå inte. Och i sommar så luktar det ju inte lägereld om vandrarna.

I värsta fall kan man tvätta av sig på tågtoaletten.

Thure
 
Jag har kläder som jag bara tar på till natten och till hemresan och övernattar nästan alltid på hotell, vandrarhem eller campingplats efter fullbordad tur. En gång i Skottland åkte jag direkt till Edinburgh efter fullbordad tur och där kunde jag duscha på stationen. Samma möjlighet har jag utnyttjat i andra större städer.
 
Även om det inte finns dusch där man avslutar sin vandring så finns ju ofta en sjö eller jokk där man kan bada eller tvätta av sig. Är man snabb och dessutom gör några armhävningar eller lite upphopp några minuter före så är iaf min erfarenhet att man ej hinner bli nedkyld.

Kåsa eller gryta kan användas för att hälla vatten över sig själv om djupet ej räcker för dopp.

Skickat från min D6603 via Tapatalk
 
Jag kanske läser inte väl mycket men du får det att låtta som om tvagningen efteråt är den enda på hela turen. Jag är noga med att tvätta mig efter varje etapp (dock lite extra efter den sista) och blir inte speciellt kall av det eftersom jag använder en svamp.
 
Vi brukar se till att avsluta någonstans där det går att duscha och handtvätta kläder som får torka över natten, främst för den egna komfortens skull. Men nog kan jag känna med ickevandrarna, när man kommer fram efter över en veckas vandring luktar man av mer än bara lägereld, det blir rätt mycket kroppsodör även om man tvättat sig dagligen i fjällsjöar och bäckar. Jag vill inte gå så långt som att säga att man har en skyldighet att lukta gott, men nog tycker jag att det ingår i gott uppförande att undvika att ha en påträngande lukt när man reser med andra på samma sätt som man ska undvika att föra oväsen.

Skickat från min SM-G390F via Tapatalk
 

Aktuellt

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Alltså... får jag kalla det här för I-lands-problem utan att bli anklagad för att förminska andra människors bekymmer?

Hygienen är väl en av de dagliga utmaningar som ingår i en fjällvandring. Det som gör det värt att vandra, att ta sig tid, låta det ta tid, att tvätta sig, tvätta kläder, diska, hålla ordning på sina saker, på ett sätt som är stressande i vardagen hemma men ger en känsla av avslappning på vandringen, att ha tid, att faktiskt hinna, utan tidspress. För mig, men säkert inte för alla.

Kroppslukt borde inte betraktas som störande. Jag tvättar mig för min egen skull, inte för andras. Men efter det här inlägget hoppas jag verkligen att min egen känsla av välbefinnande när jag känner mig fräsch under och efter en vandring även tillkommer andra tågresenärer.

Jag tror att trådstartarens kompis hade otur och råkade ut för några tåggrannar som inte hade känslan för att hålla tillfredsställande hygien, som jag tror att de flesta fjällvandrare har.
 
Alltså... får jag kalla det här för I-lands-problem utan att bli anklagad för att förminska andra människors bekymmer?

Javisst, vi tvättar oss i dricksvatten av toppkvalitet i hemmet.

Det finns ju extremt åt båda håll och som du beskriver i det som jag klippte bort, nånstanns finns det ju en gräns. Samtidigt människor luktar illa ibland. Ibland är det jag, ibland du och ibland är vi helt oskyldida och någon annan luktar - vi luktar litegrann allihopa vid olika tillfällen.

Var tågresenärerna hamnar på skalan är ju oklart egentligen.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.