Hyfsat pris på 60/60cs

Samband mellan pris och marknadens storlek

Med tanke på att marknaden i Norge består av
4 554 000 personer och den svenska är nästan dubbelt så stor kan nog det förväntade svenska priset komma att ligga en bra bit under 4000 kronor i analogi med tidigare argument om sambandet mellan pris och marknadens storlek. Och det blir ju ett hyfsat pris för en hyfsad produkt som då även kommer att ligga på rätt nivå med tanke på internationella priser på produkterna.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Håller med, Olav

Men din länk fungerade inte. Hittade din butik på: http://www.rmu.no/ .Bra tips. Här ett utdrag från nyheter:

Nyheter!!


Produktnr. Beskrivelse Pris inkl mva Antall Kjøp
GPSMAP 60C Garmin GPSmap 60C

NOK 4335.00
Pris eks. mva NOK 3495.97

GPSMAP 60CS Garmin GPSmap 60CS

NOK 4816.00
Pris eks. mva NOK 3883.87
 
Garmin 60C och 60CS i Sverige

http://www.hjertmans.se finns nu Garmin 60C och 60CS

5627-3964 Garmin 60C MAP. Pris 4700 SEK
5627-3966 Garmin 60CS MAP.Pris 6590 SEK

Jag tycker det är märkligt att 60CS är 1890 SEK dyrare än 60C (något skrivfel ?). På tidigare länkar till norska företag skiljer det ungefär 500 Norska kronor mellan modellerna.

Per Brune
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.