Hur tar man sig till Kalymnos utanför chartersäsongen?

Funderar på en vårtripp söderöver (i april ). Till Spanien, Sydfrankrike och Italien går det ju lätt att ta sig året runt, men hur tar man sig bäst till Kalymnos innan charterresorna dit börjar i mitten av maj?

Jag antar att man måste åka via Athén men hur kommer man sedan vidare, hur lång tid tar det och vad kostar det?

Tips mottages tacksamt.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Det finns direkt flyg från Aten till Kalymnos, men det verkar inte vara det mest tillförlitliga, kommer inte ihåg vad bolaget heter men blev avrådd från att flyga med dom :). Flög själv från Aten till Kos och sen färja. Färjan brukar gå i anslutning till flygen på båda håll. Var där i början på april och betalade runt 4000 tur och retur, vilket är lite dyrare än att ta sig till Spanien/Frankrike men klättringen kompenserar lätt det.
 
Har man gott om tid kan man åka färja från Aten till Kalymnos, ganska billig och tar ca 12 timmar.

Rekommenderas dock ej på vintern, kan ibland vara inställd eller kraftigt försenad om det är blåsigt (spenderade själv 36h istället för 12h på en nyårsresa...).
 
Vi var på Kalymnos under vecka 44 i år och åkte dit från Stockholm via Munchen med Lufthansa vidare till Aten med Egean till Kos och sedan därifrån med färja till Kalymnos som beroende på vilken man tar har en restid på 25 eller 45 minuter. Det finns en mängd olika rutter, vi hade vänner som flög till Aten med Lot via Warszawa och vidare därifrån med Egean så kolla på någon resesajt vilken variant som är billigast.

Resan tar i princip en hel dag och man ska ha lite tur (vilket inte vi hade..) så att man inte blir fast vid något av bytena och missar någon anslutning eller sista färjan till Kalymnos. Vår flygbiljett hamnade på 4325 kronor per person och till det skall läggas 15 € för taxi Mellan Kos flygplats och hamnen, 20 € för färjan och ca 15 € för taxi på Kalymnos till Masouri vilket är bästa stället att bo på om man ska klättra.

Olympic har en flight om dagen från Aten till Kalymnos men vi hade svårt att hitta en bra fortsättning från Aten om man tog den flighten.

Lycka till!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips