Hur slipper man sot?

tenol ersatte T-bränsle....

Använde också T-bränsle tills dess att kemetyl ersatte detta med Tenol som jag tycker funkar minst lika bra.

Så vitt jag vet finns alltså inte T-bränsle att få tag i sedan ganska många år...

/Andreas
 
Metanol fräter!

:( En synpunkt på metanol som inte framkommit i denna debatt är att ren metanol är aggresiv mot aluminium! Din dyra bränsle flaska riskerar at börja läcka! Kanske inte efter första vandringen men så småningom blir det hål i den (egen erfarenhet).

:) Nej använd T-bränsle eller Tenol eller liknande produkter, du blir inte missnöjd. Visserligen blir det en liten missfärgning under kastrullen men inte värre än den du får av ett fotogenkök, kladdar inte.

Om du ändå framhärdar så finns metanol i välsorterade sportaffärer, bensinmackar och färgaffärer.

///Claes
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Svar på VARFÖR det sotar

Hej, anledningen till att etanol sotar mer än metanol är att etanolen innehåller två kolatomer och metanolen bara en. Den förbränning som sker i brännnaren är inte tillräckligt effektiv när det är fler kolatomer och därför blir det mer sot, jämför med propanol och butanol. MEN ju fler kolatomer desto större energi innehåll, så det hela är en kompromiss!

Själv använder jag Tenol som finns på OK och Statoil.
 
Delvis rätt

Sot är, precis som Helen säger, lite förenklat icke förbrända kolpartiklar. Att dessa finns i en förbränning är själklart och kan ses genom att lågan är gulaktig. Det är nämligen glödande sotpartiklar som avger strålning. En sotande gulaktig låga innebär alltså också större värmeförluster, i form av värmestrålning, än en inte sotande låga.

Att kolbaserade bränslen generellt sett skulle ha högre förbränningsvärme med ökande antal kolatomer är inte helt sant. Det stämmer förvisso för de lägre alkoholerna och alkanerna, men är inte en generell regel för andra bränslen. Men du har rätt i förhållandet mellan metananol och etanol, då är förbränningsvärmet för etanol nästan dubbelt så mycket som för metanol. Detta kompenseras till viss del av att den sotande lågan från etanolen förlorar värme genom strålning i högre utsträckning än vad metanolen gör. Den förlusten kanske kan kanske uppgå till max 35% av förbränningsvärmet vilket gör att etanolen ändå levererar mer energi än metanolen.

Till sist skiljer sig inte flampunkten åt mellan metanol och etanol (12-13 grader C). Flampunkten är den temperatur vid vilken vätskan avger ångor som strax ovan vätskeytan faller inom brännbarhetsområdet, dvs vätskan går att tända utan att lokalt värma upp den först.

Så, då är det bara att välja bränsle utifrån detta. Själv använde jag blandningar (antingen färdigköpta eller hemmablandade) på den tid jag fortfarande använde mig av spritkök. Best of both worlds!
 
Rätt pris på gastillsats

Jag såg att jag noterat fel prisbild i mitt inlägg angående gastillsats till Trianga:

De priser jag sett har legat melln 300 och 350 kr.

Dock värt varenda öre då hanteringen av köket blir så mycket lättare (rena kärl utan sot samt lätt att starta, reglera och stoppa)

/SJ
 
Färg och bittermedel orsakar sotet

Det är färgen och bittermedelet som gör att T-röd sotar. Ren alkohol vare sig det är metanol, etanol, propanol eller någon annan av metanseriens alkoholer brinner med ren blåaktig nästan osynlig låga utan att sota, bara det finns tillräckligt med luft/syre.

Per
 
Metanol vs etanol

Förbränningsvärmet räknat per viktsenhet är i stort sett samma för metanol, etanol, propanol och butanol - runt 46 kJ/g. Frågan är ju då vad veken i brännaren tycker om de olika substanserna; om sughastigheten (gram/sekund) varierar mycket får man ju olika effekt ur brännaren. Det där får man nog mäta.

Själv har jag inte märkt någon skillnad på metanol, T-röd, Tenol eller T-bränsle. Det går alltid långsamt.. men man går ju inte i fjällen för att ha bråttom..

*Ren* etanol vore nog bäst, eftersom man kan ha den till desinfektion också.

Det där att metanol skulle reagera med aluminium var nytt för mig, men jo, så är det ju. Men jag brukar använda plastflaskorna direkt.
 
Ren etanol

Ren etanol ( 96 %) är bra till flera saker, problemet är att få tag i etanolen, och att göra etanol själv är straffbart. Jag har en lärobok i kemi, visserligen från 1924, som min farbror hade när han läste kemi på KTH och där står hur man gör.

Per Brune
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips