hur ser man karta på sd kort i Basecamp?

Nja.

Det är väl detta som många av oss har pratat om länge, köper man karta på SD-kort så får man nöja sig med att titta på den i sin gps. Köper man på cd så får man titta i sin gps + dator.

Om inget nytt har hänt på den fronten så är alltså summan av kardemumman att man bör köpa sin karta på cd och själv lägga den på SD-kort om man nu vill ha olka kartor på olika kort.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Bara att ansluta GPS en via USB eller sätt kortet i en kortläsare och anslut den via USB så ska BaseCamp hitta kartan om det inte är ett sjökort för då måste du ha Homeport i stället.
 
Anslut din GPS via USB och ställ den i läge som USB-minne (Inställningar/Gränssnitt/USB-minne).
Starta BaseCamp. GPS'en ska synas i menyn till vänster (visas som "minneskort") . Högerklicka kartans namn och välj "visa karta"

Du kan också sätta in minneskortet direkt i datorn med hjälp av en SD-adaptor. Då kan du se kortet i BaseCamp med det namn som kartan har (t.ex Garmin Friluftskartan....) och du kan visa kartan som beskrivs ovan.

Berti
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.