Hur mycket info från GPS?

Hejsan.

Jag håller på med ett litet projekt där jag ska bestycka mitt modellflygplan med en GPS så jag kan läsa ut lite data om min flygning efteråt.
Det jag skulle vilja veta är posiotion (long. & lat.), höjd och kompassrikning.

Jag vet att det går att läsa ut position (med ett par meters felmarginal) genom en GPS som använder sig av WAAS och att man kan läsa ut vilken höjd man befinner sig på.
Men hur stor är felmarginalen på höjden? Jag har hört siffror på 40 meter, kan det stämma? I sådant fall, är det med eller utan WAAS?
Jag har sett att vissa gps-modeller säjer sig kunna visa kompassrikning också. Är det en "GPS funktion" eller är det någon annan hårdvara i gps:en som räknar ut det?
Om det är en "GPS funktion", hur stor är precisionen?

Tack på förhand
 
Absolut eller relativt?

Felet i höjdled brukar specificeras som 50 procent sämre än i sidled, alltså 1,5 gånger felet. Och felet i sidled brukar anges till ca 5 m (med 50% sannolikhet att man ligger inom detta avstånd från rätt värde, eller till ca 10 m med 95% sannolikhet). Så felet i höjdled bör alltså ligga på omkring 8-15 meter.

Detta förutsätter att appraten har hunnit samla in tillräckligt med data, vilket tar knappt 15 minuter, och att man har tillräckligt med satelliter som liggre i gynnsamt läge. Annars kan felet bli väsentligt större (både i sidled och höjdled).

Nästa fråga är då vad man mäter höjden i förhållande till. Sedan kan man fråga sig om detta spelar någon roll i Ditt fall.

Det fel vi talar om är absolutfelet, dvs hur långt från det verkliga värdet som det uppmätta värdet ligger. Men i Ditt fall kanske det räcker med att det relativa felet är litet. Om man vet att man befinner sig på t ex 50 m höjd när man startar, och GPS:en visar 65 m, då vet man att felet är +15 m. Troligen kommer apparaten att visa ett ungefär 15 m för stort värde så länge den befinner sig någorlunda nära startplatsen.

Det relativa felet (i förhållande till startplatsen) borde vara väsentligt lägre än det absoluta felet (i förhållande till det verkliga värdet).

Anders Lj
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
sen kompassen

Kursen under rörelse anges i grader och finns i NMEA-output från gpsen. den infon kan ju användas för att visa en kompasspil. Men står mottagaren still finns ingen riktning.

För ett modellflygplan bör det räcka med NMEA-meddelandet som ger kurs. Möjligen bör du gå några steg i den initiala flygriktningen så att en riktning eableras.

För övrigt torde gpsmottagningen från ett modellflygplan vara bra. Men som Anders nämnde så kan det uppmätta höjdvärdet avvika från det sanna värdet - beroende på faktorer som snarare har att göra med hru gpshöjd beräknas än felmätning i det aktuella fallet. Du kan alltså behöva kalibrera höjden innan start.
Kolla begreppet geoid på lantmäteriets websida.


Det måste finnas massor om gps och modellflyg på nätet. Jag läste för en tid sedan om försök att köra modellflygplan över Atlanten med gpsstyrning. Dom försvann dock utan spår.

Jonas
[Ändrat av jonasolof 2003-11-09 kl 19:02]
 
Innan EGNOS är felet i höjdled ca 30m, med EGNOS i drift är felmarginalen ca 10m, tillverkare som säger något annat talar inte riktigt sant.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips