Hur mycket har Ni paddlat under det gångna året?

Jag sparar paddelspår från GPS:en lite då och då, dock ej alltid. På välbesökta ställen ser det riktigt roligt ut på de digitala kartorna; olikfärgade streck på alla möjliga håll och kanter.
Strecken på kartorna är ytterligare ett sätt att hjälpa upp mitt dåliga minne! Tillsammans med loggboken (eller dagboken) kommer jag nästan ihåg var jag varit ;-)

Mvh Erik
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Kör ni med samma loggbok tills den blir full eller byter ni varje år?
Jag har bytt varje år, fördelen är ju att man kan ta fram -97, -02 eller vad man vill, nackdelen är att dom blir väl tunna.
Bokför ni bara paddling i dom?
Jag skriver in friluftsaktiviteter i stort så en del vandring odyl finns också i samma.

Rosa med hänglås...
Ska ändå ner till pappershandeln snart, kanske man skulle titta in på Harry Potter avdelningen och se vad som erbjuds. Då lär man ju i alla fall vara näst först med det senaste!


JL
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips