Hur mkt krymper Lundhags Forest?

Fattar inte hur man 2013 kan sälja en sko som krymper, att ha en stor del av sin inkomst baserat på något som man vet kunden kommer att bli irriterad på för eller senare. Eller hur nån kan köpa en sko för så mycket pengar med osäkerheten om den kommer att krympa eller ej.

För de flesta andra skoproducenter skulle det inte vara något problem, eftersom deras skor är utslitna inom 1-2 år. Eftersom Lundhags traditionellt tillverkat ofodrade kängor, så har kunderna alltid haft tjocka sockor i dem, då har det ingen större betydelse om de skulle krympa lite.

Sedan är ju inte detta unikt för dessa utan i stort sett alla läderlängor ändras efter hand i storlek
 
Håller med KLAGER, för mig är det lite irriterande men inte hela världen. Jörn kör med samma cellgummi så de borde potentiellt också ha samma "feature" men de är väl mindre spridda. Sen är det väl så att många nöjda inte skriver på nätet heller. Rådet är nog att ta i lite. Mina sitter väldans bra nu med allt från tunn till mellantjock + tjock strumpa så de funkar till det mesta utom kall vinter.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Tycker det är jättesvårt detta.. Som det är nu känner jag att 39an sitter rätt schysst med en mellantjock + en tjock yllesocka, dvs bra för vintern. Men kommer att använda den mest vår/sommar/höst som jag vet nu, och jag gillar verkligen inte känslan. Som båtar på fötterna, iaf jämfört med det jag är van vid.

Kanske ska byta till en stl mindre ändå. Många av er verkar nöjda med större storlekar att fylla ut med sulor o sockar, men det känns för stort o bökigt för mig. Och om det är som bjork52 säger - att dagens Lundhags inte ska krympa märkvärt, är det kanske bäst att välja en storlek som känns bra direkt.
 
Lyfter tråden med en fråga till TS!

Hur gjorde du? Bytte du till en mindre? Har kängan krympt eller inte nu när det gått en tid?

Jag är sugen på samma modell och skulle gärna ta emot några tips! ;-)

Med vänlig hälsning, Henrik
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Nu som får era kängor att krympa, hur förvarar ni dem?

Jag har inte lyckats att få mina 3 år gamla Syncro att krympa, men jag använder rejäla skoblock då jag inte använder dem,
 
Ett gott råd är ju då att skaffa skoblock med skruv (inte fjäder), jag beställde direkt från skomakaren på Lundhags men det finns ju på fler ställen...
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.