Hur lista ut rätt bindning/skridsko?

Jag har kommit över ett par pjäxor från Lundhags av modell XA Entry. Det står "X-Adventure" under sulan.

Nu har jag försökt lista ut vilka bindningar/skridskor jag kan köpa till, men blir inte riktigt klok på vad det är som gäller egentligen.

Funkar alla salomonbindningar till skorna? Eller måste det vara specifikt X-adventure? Eller har jag fått allt helt om bakfoten och det är inte ens Salomon det handlar om?

Kort sagt, vad har jag för val när jag försöker få tag på skridskor? Har åkt väldigt lite, av en händelse kommit över dessa pjäxor och vill nu komma ut och åka.

Vore tacksam om någon som har koll på detta kunde reda ut begreppen :)
 
Salomon XA funkar för bredare skidor och skridskor!

Har inte full koll på hela Salomons sortiment men har själv XA bindning + kängor på mina Almgrenskridskor. XA används uppenbart för bredare skidor samt skridskor. Men inte för smala löparskidor typ smalare än 40 mm.

Det finns en bidningstyp som funkar för dessa smalare typer men de är uppenbart inte kompatibla med XA vad jag har lyckats förstå. Övervägde att montera ett par XA bidningar som jag hade liggande på mina tävlingslagg men insåg i tid att detta inte var en bra ide!

Det verkar som att XA är utgående och jag tror inte att det är någon stor försäljning på dessa men har du lite tur kanske det finns någon beg.

Hoppas du blev lite klokare...
//D
 
Senast ändrad:
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Tack för info. Det hjälper en hel del.

Verkar väldigt svårt att hitta några skridskor med rätt bindningar. Så får se om man lyckas lösa det eller om det blir till att gå en helt annan väg.
 
Tackar!

Nu blir frågan om det är värt att köpa bindningar till dessa pjäxor, eller om det är smidigare att köpa rottefella och sälja vidare pjäxorna till någon som redan har passande skridskor.

Men det får jag klura lite på :)

Tack för all hjälp!
 

Aktuellt

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Jag kör med det utdöende XA systemet och det är rätt krångligt att komma över reservdelar om det mot förmodan skulle behövas. Tex returgummipluppen etc.

Enda anledningen att jag håller kvar vid XA är att mina Salomonkängor (XA sula) är så förb...nat sköna.

Skulle jag starta från scratch skulle jag leta kängor till Rottefella.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.