Hur gör ni med eran karta?

Hejsan,

Efter att nyligen plastat in en fjällkarta och märkt att det var en en dålig idé (Den går ej att vika ordentligt nu) så undrar jag hur ni gör för att skydda era kartor mot väder och vind. Jag förstår att man kan lösa problemet med att tex klippa ut mindre bitar av kartan, men detta svider allt för mycket för mig:p

/Mattias

???
Jag har några kartor som jag plastat på båda sidorna! De går alldeles utmärkt att vika enligt min åsikt.

Fördelen med plastade kartor är att de klarar väta bättre och håller ihop bättre!
 
Jag hade ett Sea-To-Summit-fodral ett tag (liknande watatait). Går man i skogen och det är svår-orienterat och man måste vara noggrann (typ jakt/militär verksamhet) är det skönt att kunna hänga kartan runt halsen. Men sedan vägde jag den där jäkeln och den vägde över hektot, så nu ligger den mest hemma, till fördel för tidigare nämnda plastpåse.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Såhär gjorde jag med kartan över reservatet här hemma.

Jag klippte bort de delar jag ändå inte skulle gå på och vek kartan dubbel.
När det var klart stoppade jag in alltihop i en MATT laminatficka och värmde på.
Nu fick jag ett dubbelsidigt kartblad som var lite mindre än ett A4 som dessutom gick utmärkt att rita på med blyertspenna.

Jag kunde delat upp alltihop i två A5 också om jag velat stoppa ner det i fickan.
Det går ju naturligtvis lättast om man skall gå i en hyfsat "rak" linje

En fuskig lösning är att laminera kartan i A3 och klippa upp i fyra bitar och tejpa ihop dem igen. Då kan du vika ihop som du vill. Tänk spelplan till Monopol.
 
Jag trodde som du. Sen gick jag ut i en sjö i tron att jag var på ett öppet fält. Skilnaden var två minimala nyanser av grått. Kopierar i färg sedan dess.

Jag följer ju normalt stigar när jag är ute, då har man liksom inte samma problem:)

Planerar var jag skall gå gör jag med den ritkiga kartan (hemma på köksbordet eller möjligen i tältet). Då ser man var man inte skall gå. Sen har man den svartvita kopian bara för att "följa med" var man är.
 
Jag klipper ur en originalkarta i A3-formatbitar, som jag viker på mitten(till A4) som därefter lamineras. Suveränt att hantera i vilket väder som helst!
Utöver det brukar jag ha med en "orörd" originalkarta som backup. Ja, jag vet att det är lite som att ha både hängslen och livrem:) Kartorna är den enda "läsning" jag brukar ha med mig på mina turer.
 
Jag brukar scanna och skriva ut på färgskrivare och använda ett sånt här Ortlieb A5-fodral:

24957474.jpg


http://www.resebokhandeln.com/ovrig-kartfodral-ortlieb-15x21cm-p-2525.html

Det har hängt med i 6-7 år nu och är kanon, helt vattentätt och har hållit för allt jag utsatt den för. Jag brukar ha det runt halsen och pula innanför jackan om det blåser alt. vika dubbelt och i benfickan. Man får i en hel fjällkarta också. Det är genomskinligt på både bak- och framsida så viker man kartan smart så kanske man inte behöver ta ut den på hela dagen. Jag jagar i regel när jag har kartan framme hela tiden och scannar så jag täcker hela jaktområdet på en sida.
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Tips

...
Efter att nyligen plastat in en fjällkarta och märkt att det var en en dålig idé (Den går ej att vika ordentligt nu) så undrar jag hur ni gör för att skydda era kartor mot väder och vind.
...

Jag skall dela med mig om ett tips, om det regnar så tar jag på mig regnskyddande klädsel.
Om jag vill undvika att något skall bli blött/fuktigt så stoppar jag in det i något som skyddar saken.
För att vara tydlig så är mitt tips, vik ihop kartan så gott du kan, stoppa in den i en plastpåse som du kan "vika" igen.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.