Holavedsleden

Tänkte vandra Holavedsleden. Undrar om det finns vatten tillgängligt eller om man måste fråga på gårdar och hus?

Tack på förhand.
 
Hur va leden då du gick. Det kanske är ett par år sedan. Jag funderar på att gå Holavedsleden eller John Bauerleden i år. Eller någon annan som gått dessa nyligen ?
 
Hej Anders
Jag gick båda lederna 2011. Är även uppvuxen nån mil från holavedsleden så jag känner till området väl. John-Bauerleden kan jag verkligen rekommendera, den är fin. Ordentligt kuperad är den också.
/Martin
 
Hej Anders
Jag gick båda lederna 2011. Är även uppvuxen nån mil från holavedsleden så jag känner till området väl. John-Bauerleden kan jag verkligen rekommendera, den är fin. Ordentligt kuperad är den också.
/Martin


Vet du hur det är med vatten utefter leden? Bör man ha med sig extra?
//Anders
 
Kan likt Martin rekommendera John Bauerleden, personligare tycker jag den är finare än Holavedsleden.
Jag vandrade leden sommaren 2011 mellan Husqvarna och Gränna. Om jag inte minns fel finns det någon brunn markerad i ledbeskrivningen ganska nära andra vindskyddet, den var torr när vi passerade. Andra natten sov vi vid vindskyddet som ligger en lite bit utanför Bunn. I anslutning till vindskyddet ligger en stugby. Där fanns möjlighet att fylla på vatten. Det är också en kalkkälla utmärkt på kartan någon av etapperna, där drack jag vattnet utan problem.
Leden passerar ju också förbi gårdar lite till och från och där kan man säkerligen få vatten.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips