Hjälp! Min MSR Whisperlite har fastnat.

Jag skulle behöva hjälp med hur jag kan skruva loss min "priming cup" på min Whisperlite brännare.

Jag har glömt (inte vetat) att man skulle skruva isär sin brännare med jämna mellanrum. Min brännare är snart 2 år och har fungerat utmärkt hela tiden, det gör den fortfarande. Men nu har jag satt mig in lite mer i hur den fungerar och märkte under operationen att min priming cup fastnat. Jag har prövar att ha i 5-56 olja för att lossna upp den men utan resultat. Den sitter som berget. Är det någon här som har någon idé på hur jag kan lösa upp vad det nu är som gjort att den fastnat? Jag har enbart bränt med "miljövänlig" bensin.

Väldigt tacksam för hjälp då jag ska på en 2 veckors vintertur nu på fredag. :)

mvh Hanna
 

Bilagor

  • IMG_4534.JPG
    IMG_4534.JPG
    259.5 KB · Visningar: 738
  • IMG_4536.jpg
    IMG_4536.jpg
    29.3 KB · Visningar: 749
  • IMG_4537.jpg
    IMG_4537.jpg
    23 KB · Visningar: 740
Senast ändrad:

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Värme eller brist på värme, kallt/varmt många cykler kan få sådana saker som gängor att nypa fast riktigt ordentligt.

Prova och se om koppen (med ugnshandskar typ) är lättare att lossa om köket är riktigt varm.

Om det inte fungerar så kanske det blir att fundera på den större artilleri med tex. polygrip... dock med risk för märken och att man kanske forma om koppen en smula...


Nu har du kört med akylatbensin/miljöbensin och åtm i Sverige så är det väldigt ren sorts bensin och förmodligen förklaringen varför det har gått så bra så länge.
 
Tack för alla tips.

Oj. Jag fick aldrig några mail att folk hade kommenterat så jag såg först nu alla tipsen. Men tusen tack för er hjälp!

Jag har fortfarande inte fått upp den. Jag har prövat det mesta, nästa steg får bli att värma den riktigt mycket och försöka med en polygrip. Men jag hörde också att Whisperlite tydligen hade livstidsgaranti. Så jag tänkte jag skulle pröva det med. :)

Turen gick dock väldigt bra och brännaren gjorde sitt jobb även denna gången. Trots temperaturer på -30 grader. :)

Om jag lyckas få upp den skriver jag igen.

Tack alla.

mvh Hanna
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.