Hjälp med tidigt sommar vandring

Med tanke på det snödjupet i västra jämtland just nu pekar det mest mot en snörik maj. Åre har 130 cm just nu och det är klart mer än förra året.
 
jag vandrade för något år sen första dagarna i juni från grövelsjön till tänndalen. då hade snösmältnignen gått fort och det var torrt på fjället. jag fick en väldigt fin tur. tror inte på att bestämma sig för att resa redan nu. mitt tips är att ringa till länsstyrelsen i dalarna. de har bra koll på snöläget eftersom de har tillsynsman i området, jag ringde på det numret som finns på informationen om stugorna i hävlingen. funderar på att åka upp i år igen, men det beror på när sommaren kommer!
 
Jämtlandsfällen försommar

Jag satt med samma tanke ang Sylartriangeln men en månad senare(Juli). Jag ringde receptionen i triangeln o dem sa att jag skulle kolla upp väder o dyl med SMHI för på plats var det inget dem förde statistik över. (Vilket jag tycker ni ska börja med, om någon stfare läser!) Men jag väntar på mailsvar från SMHI med data från 2011-2012 under Juni-Juli månaderna. Återkommer med svar.
Annars fildelar jag också gärna lite i tråden om någon vet hur det ser ut vecka 28 i Sylartriangeln, tänkte också just på vad och vattenmättnad som någon av er nämnde innan. Det kanske har hunnit torka upp ordentligt under denna månaden elr hur ser det egentligen ut? :)
 
Rättelse föregående

Hahahaha! Precis efter att jag postade förra inlägget hörde dem av sig. (SMHI) alltså. Dem för ingen nederbördsdata i sylarna utan Ljungdalen är närmsta området. Dock kostade utdraget 750:- + moms för att ta del av det. Vilket känns som något idiotiskt! Länsstyrelsen nästa!
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips