Hjälp med nytt tält

Beställde också ett Bergmans tält och betalade med kort. Det konstiga är att jag inte fått någon orderbekräftelse och ordern finns inte under mina sidor. Pengarna är däremot dragna.

Skickat från min D5503 via Tapatalk
 
Beställde också ett Bergmans tält och betalade med kort. Det konstiga är att jag inte fått någon orderbekräftelse och ordern finns inte under mina sidor. Pengarna är däremot dragna.

Skickat från min D5503 via Tapatalk

Råkade ut för samma sak, så jag beställde igen. Har fått en bekräftelse. Får väl se om det kommer en bekräftelse till så småningom och två tält på posten. Den som lever får se.. :)
 
Inte så konstigt idag är söndag och delar av beställningen är säkert automatiserade som frysning av betalning medan orderbekräftelse kan ligga i halvmanuell bokföring och då måste betalning och varulager mötas. Vänta till på tisdag innan du blir riktigt orolig.

go tur
 
Senast ändrad:
Jahopp där kom en bekräftelse till. Blir två tält då :eek:

Då tjänade man dubbelt så mycket på den rean, eller hur var det nu ;-)
 
Enda gången man har nytta av jättepelare på topduken är ju om tältet säckat ihop och det bildas sjöar och som ovan i bottenduken.

Notera att silnylon tält som Hilleberg och vissa Bergans måste efterspännas vid fuktigt väder då dom slackar ihop lite när dom töjs fuktiga.Så slipper man sjöar men dom håller ändå för det - bara man inte frestas att pilla med fingret innfirån då börjar det fan droppa in.
Haha

Det där med att efterspänna duken hade jag inte en aning om! Tack så mycket för tipset! :)
 
Smidigt tält att hantera och sätta upp måste jag säga. Tältpinnarna som följde med räckte inte till alla markfästen och stormlinor, lite underligt. Men platsen är rätt skyddad ;)

974a4493d90107bf8f7327a3a230958c.jpg


Skickat från min SM-G920F via Tapatalk
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Tältpinnar till stormlinor brukar det vara ont om numera. Men varje friluftsbutik har fler. Sen går det även att bruka långa stålspik, skogspinnar och de utmärkta franska plastskruvarna allt efter smak.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.