hjälp med dynafitbindning

hej hej

köpte ett par beggade skidor med monterad dynafit comfort-bindning.
finns en skruv och 2 skalor på den bakre delen av bindningen, vad justerar man med den/Dem?

sen är det dax för mig att försöka hitta ett par skor till dem, enl säljaren så passar skor med längd upp till 320mm, men tillverkarna verkar aldrig ange läng på skon, annat än på skon själv, och då det är dåligt utbud med grejjor på orten så måste jag beställa över nätet.

Vet ni om det finns någon tabell eller liknande på nätet över olika storlek och pjäxor, vill ha ett par dynafit eller garmont, men deras respektive hemsidor är ju svinkassa, eller har jag bara missat den?
 
Skalorna på bakbindningen är samma som på vilken bindning som helst men uppdelat i två, säkerhetsutlösning uppåt och i sidled. Det ska vara en skruv per skala.

Sullängd kan jag inte hjälpa dig med men det borde ändå vara värt att ta sig till en ort som har en butik där man kan prova pjäxorna.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Månadens fråga: Vandring i Sarek – varifrån utgår du helst?

Har du vandrat i Sveriges största högfjällsområde? Då vill vi veta: vilken plats tycker du är bäst att utgå från?
Hej!

Om du inte har någon form av hyrplatta monterad under bindningen kan du bara flytta hälbindningen 26mm. Behöver du flytta mer måste du montera om bindningen, det går att göra själv om man är händig och det ligger lite mallar för hur du borrar på TGR:s forum.
Skalan på utlösningen är ingen vanlig DIN-skala och du ska också ta hänsyn till sullängden. Finns nog tabeller för detta på dynafits hemsida. Dessutom krävst det ett visst mellanrum mellan bakbindning och pjäxa för att skidan ska tillåtas att flexa, är detta inte rätt inställt tjuvlöser det.

Kör hårt, det är jättebra turbindingar!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips