Hjälp Garmin 60C

Jag lyckas inte få min 60C att visa kursen jag styr på sidan med tre stora siffer-displayer.
Jag väljer att den ska visa kurs men det enda som visas är ett streck.

Någon som har tips??
 
Du ska ställa GPS:en på "Riktning". "Kurs" tror jag avser "bäring" på Garmin GPSmap60-språk vilket är något ologiskt, speciellt på sjön där man är van vid annan terminologi. Jag hade också problem med detta innan jag kom på det.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Problem med översättning till svenska

Kurs är den ”kurs” du ska hålla för att komma till en waypoint (börvärde). Riktning är den inställning du ska ha för att visa den ”kurs” du håller(ärvärde).

Så kan det bli med översättningar. Jag använder engelska som språk i GPSen.

Per
 
Med dessa fantastiska översättningar blir det bara streck för kursen, om du inte har talat om vilken waypoint du vill gå till. Utan någon sådan punkt finns det ingen kurs att visa.

Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips